O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Rocznicowa konferencja historyczna

Rocznicowa konferencja historyczna

W tegoroczne obchody 160. rocznicy powstania styczniowego wpisała się sesja popularno – naukowa, zorganizowana przez Muzeum Regionalne im. dra Janusza Petera, która w piątek 10 marca odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Konferencja poświęcona była zagadnieniom związanym ściśle z wydarzeniami tzw. „krwawego dnia w Tomaszowie Ordynackim – 5 lutego 1863 r.”
Wśród publiczności, obok licznej grupy młodzieży licealnej, znalazł się m.in. Robert Bondyra – radny Sejmiku Wojewódzkiego, Andrzej Bulicz – dyrektor WOKSiT Starostwa, członek Zarządu Powiatu Wiesław Cielica, pracownicy Muzeum oraz referenci. Wprowadzenia w temat sesji dokonał dyrektor muzeum Robert Czyż, który zarysował także założenie ruchu niepodległościowego, przygotowania do powstania oraz przebieg pacyfikacji Tomaszowa i jej skutki, a następnie dr Jacek Feduszka pracownik merytoryczny muzeum zamojskiego omówił plany zajęcia twierdzy zamojskiej w czasie powstania styczniowego. Z kolei Tomasz Brytan reprezentujący muzeum biłgorajskie, na podstawie prasy archiwalnej wychodzącej w Królestwie Polskim, Austrii i we Włoszech, przybliżył publiczności echa wydarzeń w Tomaszowie Ordynackim podczas powstania styczniowego. Nowe spojrzenie na styczniową insurekcję 1863 r., wzbogacone o wiele interesujących szczegółów informujących o wsparciu Galicji udzielającej pomocy powstaniu zaprezentował Dariusz Sałek z Muzeum Kresów w Lubaczowie. Finałowy referat konferencji poświęcony społeczeństwu Tomaszowa i okolic w czasie powstania wygłosiła Katarzyna Warmińska – Mazurek. Na zakończenie sesji dyrektor Muzeum Regionalnego poinformował, że w II połowie br. ukaże się drukiem publikacja zwarta, zawierająca teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji.