O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
W rocznicę zbrodni katyńskiej

W rocznicę zbrodni katyńskiej

Dla uczczenia pamięci oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, służby granicznej, funkcjonariuszy policji i straży więziennej, pracowników wywiadu i kontrwywiadu – w sumie blisko 22 tysięcy osób, które we wrześniu 1939 r. dostały się do niewoli sowieckiej i zostały zamordowane przez NKWD, zostały zorganizowane obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Tegoroczny program obchodów zapoczątkowało spotkanie autorskie z regionalistą Tomaszem Rogiem, który w czwartek 13 kwietnia w MBP im. Tomasza Zamoyskiego zaprezentował referat pt. „Ocalony z Katynia. Niezwykła historia Władysława Jana Furtka z Cieszanowa”. Był to żołnierz Wojska Polskiego, więzień obozu w Kozielsku, który dzięki wstąpieniu w szeregi armii Władysława Andersa cudem ocalał z sowieckiej masakry. Uczestnicy spotkania – grupa młodzieży z Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych wraz z opiekunami, przedstawiciele UTW, TTR, TKK, ŚZŻ AK wraz z burmistrzem miasta Wojciechem Żukowskim, dyrektorem TDK Dariuszem Krechem, Zbigniewem Kuczyńskim – naczelnikiem Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miasta, Jarosławem Jońcem – dyrektorem biura Euroregionu Roztocze i inni słuchacze, dzięki pasji Tomasza Roga mieli możliwość szczegółowego zapoznania się z losami jednego z jeńców, który cudem uratował się od śmierci w Katyniu. Kilkunastominutowy film z wmontowanymi fotografiami archiwalnymi oraz narracją odautorską, przybliżyły tomaszowskiej widowni okoliczności i warunki pobytu polskich jeńców stanowiących elitę naszego narodu w Kozielsku, jak i ich niezłomną patriotyczną postawę. Ponadto na tle biografii bohatera broszury zostały zarysowane fakty związane z mechanizmem zbrodni w Katyniu i tzw. „kłamstwo katyńskie”, co do sprawstwa mordu. Kłamstwo to było rozgrywane przez 50 lat po wojnie przez stronę sowiecką przypisującą masakrę Niemcom. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRS oficjalnie przyznały, że była to zbrodnia stalinowska. Wygłoszony wykład rozszerzyły pytania słuchaczy skierowane do prelegenta oraz tematyczna gorąca dyskusja podejmująca szereg pobocznych tematów i spraw związanych m.in. z lokalną historią oraz wydarzeniami dotyczącymi Katynia.