O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Studenci UTW na Grzędzie… Sokalskiej

Studenci UTW na Grzędzie… Sokalskiej

Wśród wielu kierunków i form działalności uprawianych przez słuchaczy tomaszowskiej Filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku szczególnym zainteresowaniem i powodzeniem cieszą się wycieczki, w tym te organizowane w bliższe i dalsze okolice Tomaszowa. Stąd też wyjazd seniorów UTW w poniedziałek 15 maja ph. „Poznajemy Grzędę Sokalską” cieszył się wyjątkowym powodzeniem.
Jej początek stanowił Wożuczyn o bogatej historii, obfitujący w zabytki sakralne i kulturalne obudowane ciekawostkami historycznymi analogicznie jak Rachanie, posiadające resztki zamku i pałacu właścicieli. Niemniej ciekawy był pobyt w Tyszowcach i atrakcyjne dzieje tego grodu, a wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się historia i legenda związana z postacią św. Mikołaja z wilkiem w Kolonii Kryłów. Trudno pojąć, że świętemu towarzyszy wilk z kultem niewątpliwie pogańskim. Z kolei w Kryłowie seniorzy z przyjemnością odbyli spacer na wyspę położoną na Bugu, a przy tej okazji poznali dzieje i podziemia zamczyska z XVI w., a dodatkową atrakcją była przeprawa po wiszącym moście. Następnym etapem wycieczki był przejazd nad Doliną Bugu do prastarego Gródka (Wołyń) i tzw. Królewskiego Kąta, gdzie według świadectw historycznych król Chrobry stoczył zwycięską bitwę z Rusinami Jarosława Mądrego. Pozostałą część dnia przeznaczono na zwiedzanie Hrubieszowa, a w tym
wspaniale
 
odrestaurowanej cerkwi z 13 kopułami. Spacer prowadził uliczkami hrubieszowskich kramów, zwiedzono świątynię- byłą plebanię– miejsce urodzenia Aleksandra Głowackiego i inne obiekty architektoniczne. Po posiłku w miejscowej restauracji „Kasieńka” już w drodze powrotnej przewodnik przeprowadził konkurs z nagrodami na temat treści wycieczki, a popisy wokalne członków chóru studenckiego „Camerata” umilały przejazd do rodzinnego Tomaszowa.