O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
84.rocznica wybuchu II wojny światowej

84.rocznica wybuchu II wojny światowej

Uroczystości na terenie miasta rozpoczęły się o godzinie 4:45 przy pomniku Żołnierzom Września 1939
To właśnie o tej godzinie spadły pierwsze bomby na nasz kraj. Tradycja upamiętniania poległych w czasie II wojny światowej w godzinie jej wybuchu liczy w Tomaszowie Lubelskim już 14 lat, a rozpoczęła ją Jednostka Strzelecka 2019 w Tomaszowie Lubelskim. 
Następne uroczystości upamiętniające bolesne wydarzenia kart polskiej historii odbyły się w godzinach przedpołudniowych. W intencji ojczyzny mszę świętą w kościele pw. NSJ w Tomaszowie Lubelskim sprawował ks. prał. Czesław Grzyb oraz ks. Jerzy Sopel.
Podczas homilii ks. Jerzy Sopel przytoczył wspomnienia świadków tamtych tragicznych wydarzeń.
- Gdy wojna się zaczęła miałam siedem lat i dużą rodzinę. Kiedy wojna się skończyła nie miałam już nikogo w domu. Dlaczego ja przeżyłam? Nie wiem. A może dlatego, żeby być świadkiem tamtej historii, byście państwo wiedzieli, co wtedy było - zacytował kapłan wspomnienie Krystyny ocalałej z holokaustu. 
W uroczystościach patriotycznych wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, na czele z Burmistrzem Miasta, Wojciechem Żukowskim, Zastępcą Burmistrza, Renatą Miziuk, Przewodniczącą Rady Miasta, Moniką Pikułą, a także dyrektorzy szkół, organizacji, harcerze, Jednostka Strzelecka 2019 Tomaszów Lubelski, grupy rekonstrukcyjne, Rada Seniorów, dzieci z przedszkoli i inni mieszkańcy miasta.