O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
X DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

X DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Tegoroczną jubileuszową edycję Dnia Świadomości Autyzmu zainaugurowała msza św. w intencji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin odprawiona w kościele NSJ przez ks. proboszcza Jerzego Sopla. Oprawę artystyczną nabożeństwa stanowiły występy zespołu artystycznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka, zaś kapłan w treści wygłoszonej homilii z całą mocą podkreślił nie tylko wartości moralne zorganizowanej imprezy, ale wskazał także na unikalne talenty autystów i możliwości wyzwolenia tychże w działalności integracyjnej we współpracy z rówieśnikami, społeczeństwem, jak i wynikającymi stąd inicjatywami wsparcia.
Po nabożeństwie, podczas którego na ręce kapłana złożono dary ołtarzowe, dalsza część imprezy odbyła się w sali widowiskowej TDK, gdzie dyrektor SOSW Ewelina Mróz dokonała oficjalnego otwarcia uroczystości i powitała burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego, starostę tomaszowskiego Henryka Karwana, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, rodziców i licznie przybyłe reprezentacje szkół i przedszkoli. Następnie na tle scenografii z okolicznościowymi hasłami i barwami zdominowanymi przez barwę niebieską zostały uhonorowane osoby zasłużone dla propagowania atmosfery tolerancji i szacunku dla osób niepełnosprawnych oraz świadczące wymierne formy wsparcia na ich rzecz. Okolicznościowe plakietki wraz z życzeniami otrzymali starosta tomaszowski Henryk Karwan, burmistrz Wojciech Żukowski, dyrektor TDK Dariusz Krech, tomaszowscy sponsorzy i Piotr Gruszecki. Po wystąpieniach oficjalnych grupa wychowanków SOSW powitała gości piosenką „Każdy jest inny i to jest OK”, po czym rozpoczął się koncert zainaugurowany tańcem kowbojskim, przy czym prowadząca Beata Atalska przedstawiła treściwie podstawowe informacje o autyzmie i osobach nim dotkniętych.
Dalszą część koncertu poprowadzili Julka i Kostek uczniowie SOSW i jednocześnie osoby ze spektrum autyzmu, a w programie koncertu wystąpili m.in.: dzieci z PSOU, Niepubliczne Przedszkole Dobry Start, uczniowie SOSW, SP Nr 5, SP Nr 1, SP Nr 2, SP Nr 3, OREW, Przedszkola Językowo-Integracyjnego Qubuś Puchatek, Niepubliczne Przedszkole Baśniowa Kraina oraz Niepubliczne Przedszkole ICO. Warto podkreślić ogromne zróżnicowanie form i treści programu występów, których podstawowym znaczeniem była integracja autystów i osób z niepełnosprawnościami z rówieśnikami i społecznością. W trakcie koncertu prezentowane były głównie tańce, pieśni zespołowe i solowe, improwizacje ruchowe a galop kowbojski, jak zresztą i inne występy przyjmowane były oszołamiającymi brawami.
W finale koncertu zaprezentował się animator kultury Piotr Gruszecki, który prowadzonymi z dziećmi zabawami rozgrzał publiczność. Obchody X Dnia Świadomości Autyzmu zamknęło podsumowanie konkursu plastycznego „Moja książka sensoryczna” i zaproszenie do udziału w kiermaszu oraz obejrzenia wystawy prac stanowiącej pokłosie przeprowadzonego konkursu.