O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
DZIEŃ FLAGI

DZIEŃ FLAGI

Podniesienie flagi narodowej na maszt przed Urzędem Miasta przez poczet sztandarowy JS2019, odbywające się przy dźwiękach hymnu wykonanego przez Dętą Orkiestrę OSP zainaugurowało tegoroczne obchody Dnia Flagi RP. W uroczystości przebiegającej przed d. Sejmikiem Powiatowym obok burmistrza Wojciecha Żukowskiego, jego zastępcy Renaty Miziuk, radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu wraz z wicestarostą Jarosławem Korzeniem, uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych z pocztami sztandarowymi, harcerze, zuchy, liczne grupy przedszkolaków i mieszkańcy miasta
Po odśpiewaniu hymnu na tle białoczerwonej materii rozwiniętej przez wychowanków przedszkola wystąpił burmistrz miasta, który nawiązał do tradycji obchodów Dnia Flagi, do historii naszych barw narodowych, jak i godła oraz ich znaczenia i symboliki. Przypomniał, że nasze godło piastowskie sięga swymi korzeniami XIII-wieku a od 1919r. jest godłem państwowym, zaś flaga w barwach bieli i czerwieni została przyjęta w 1831r. przez sejm Królestwa Polskiego, zaś w 1919r. wprowadzona jako barwy narodowe.
Barwy te i godło łączą Polaków w chwilach uroczystych i podniosłych oraz w czasie żałoby i stanowią symbol niepodległości. Pod biało-czerwonymi sztandarami walczyli Polacy pod Grunwaldem, legioniści we Włoszech i żołnierze jednostek WP. Uznając barwy narodowe i godło, znając hymn dajemy wyraz patriotyzmu i utrzymujemy tożsamość Polaków rozsianych na całym świecie. Po wystąpieniu burmistrza 40. par spośród tancerzy ZF „Roztocze” w paradnych strojach oraz uczestnicy obchodów wykonało widowiskowy układ poloneza tworząc nowy element tradycji obchodów.
Cennym wychowawczo elementem obchodów było publiczne wręczenie przez burmistrza miasta nowego wyposażenia dla JS2019 w miejsce dotychczasowego przekazanego na rzecz Ukrainy walczącej z rosyjską agresją. Następnie burmistrz uczestnikom za udział w uroczystości i zaprosił obecnych do udziału w święcie 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w dniu następnym.
Zwieńczeniem obchodów Dnia Flagi RP był koncert ZF „Roztocze”, Tomaszowskiej Kapeli Podwórkowej i Zespołu „Galicjanki”, który w godzinach popołudniowych odbył się w amfiteatrze parku miejskiego.