Tomaszów Pamięta!
Powstanie Warszawskie 1944
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość upamiętniająca ten największy i spektakularny w okupowanej przez Niemców Europie zryw podziemia niepodległościowego, jako akcji zarówno o znaczeniu militarnym, jaki i politycznym. Uroczystości zapoczątkowało złożenie kwiatów i zapalonych zniczy przed obeliskiem w Rynku przez grupę kombatantów ŚZŻ AK oraz ZIWiW, władze samorządowe miasta: burmistrzem Wojciechem Żukowskim i zastępcą Renatą Miziuk i powiatu – starostą Henrykiem Karwanem wraz z posłem Tomaszem Zielińskim, naczelnikiem Wydziału Oświaty Zbigniewem Kuczyńskim, dyrektorem SP1 i Przewodniczącym Rady Powiatu Witoldem Piturą oraz delegację Gromady Zuchowej „Iskierki”, przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Zielińskiego i radnych.
Następnie, po wystąpieniu burmistrza i posła, dalsza część obchodów rocznicowych kontynuowana była w amfiteatrze Parku Miejskiego im. Augusta Krzyżanowskiego. O godzinie 17:00 po sygnale syreny symbolizującej godzinę „W” został odśpiewany hymn narodowy z udziałem ZA „Tomaszowiacy”, wyjątkowo licznie zgromadzonej publiczności oraz uczestników warsztatów wokalnych TDK. Z kolei na tle zaimprowizowanej powstańczej barykady nastąpiło szereg scen obrazujących życie i walkę w powstańczej Warszawie, jak opieka ludności cywilnej nad żołnierzami AK, opatrywanie rannych, żywienie walczących, zaopatrzenie w wodę i pożegnanie w ostatnia drogę zabitego małego powstańca, a także wyjście ludności cywilnej z oblężonej stolicy. A wszystko to odbywało się z ogromna dozą realizmu czerpanego ze scenariusza teatru wojny, równie realnego jak scena poczęstunku widowni przez warszawskich handlarzy wędliną charakterystyczna dla warszawskiego podziemia.
Niezwykle realistycznie wyglądało bombardowanie barykady, aresztowanie niemieckiego patrolu czy też postać małego powstańca wystrojonego w niemiecką panterkę i hełm z biało-czerwoną opaską. Na tle tych scen przebiegał koncert kilkudziesięciu pieśni powstańczych w wykonaniu chóru „Tomaszowiacy”, solówki uczestników warsztatów wokalnych TDK oraz recytacje utworów poetyckich, zaś w roli dyrygentów wystąpili Marian Gumiela i Katarzyna Maziarczyk-Dziki. Występom chóru towarzyszyły głosy tomaszowskiej publiczności korzystającej z przygotowanego śpiewnika, ponadto w programie koncertu znalazły się treści relacji żyjących uczestników powstania. W części końcowej koncertu z estrady amfiteatru wystąpili burmistrz Wojciech Żukowski, starosta Henryk Karwan i poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński, którzy eksponowali etos walk powstańczych na barykadach Warszawy, podkreślali fakt, że poprzez obchody rocznicowe oddajemy hołd należny powstańcom i czcimy pamięć o tych okrutnych wydarzeniach. Samorządowcy i poseł ukazywali zdradziecką rolę Armii Czerwonej i znaczenie bohaterstwa uczestników powstania w odzyskaniu niepodległości. Przedstawiono także tło polityczno-militarne zrywu niepodległościowego, jako pouczającą lekcję historii.
W części końcowej uroczystości burmistrz miasta Wojciech Żukowski złożył podziękowania organizatorom i uczestnikom obchodów, a w tym: członkom GRH Ludności Cywilnej, ZA „Tomaszowiacy”, obojgu dyrygentom oraz indywidualnie autorce scenariusza Ewie Monastyrskiej, Jarosławowi Antoszewskiemu i ekipie technicznej TDK. Zamknięcie obchodów rocznicowych stanowił zbiorowy okrzyk „Chwała bohaterom!” i obdarowanie publiczności kwiatami przez rekonstruktorów.