O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Tomaszowskie Pożegnanie Wakacji

Tomaszowskie Pożegnanie Wakacji

W dniach 30.08-1.09. 2024 w Parku Miejskim zostało zorganizowane Tomaszowskie Pożegnanie Wakacji
Przez trzy dni od 30 sierpnia do 1 września trwała w Tomaszowie impreza przebiegająca pod hasłem „Pożegnanie wakacji”. Jej organizatorami było Centrum Aktywizacji Seniorów, Urząd Miasta, Klub Seniora LTM+, Miejska Biblioteka Publiczna, MOPS, TDK, Powiatowe Koło Diabetyków i Świetlica Środowiskowa „Krokus”.
Wydarzenie, które zapewne wejdzie do stałego kalendarza imprez kulturalnych miasta, jako element nowej tradycji, w bieżącym roku wpisało się w 550 rocznicę powstania województwa lubelskiego, a zapowiadała ją „Potańcówka jak za dawnych lat” w amfiteatrze Parku Miejskiego im. Augusta Krzyżanowskiego. Program spotkania prowadzonego przez Asię Dziubę i Olę Wójcik zapoczątkował mistrz harmonijki ustnej Kazimierz Gruszka, laureat konkursu gry na tym instrumencie w Modliborzycach i 9 edycji Konkursu Mistrzów w miejscowości Czeremcha. Po występie laureata rozpoczęła się zabawa taneczna z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu instrumentalno-wokalnego powstałego w Centrum Aktywizacji Seniorów. W składzie zespołu znaleźli się Adam Ryściuk i Ryszard Brzozowski (gitary), Piotr Wojciechowski (perkusja) oraz Antoni Szuberski (akordeon).
Do tańca nie trzeba było zapraszać, a dobry przykład dali: burmistrz miasta i kierownik Klubu LTM+, którzy porwali społeczność tomaszowskich seniorów. Na przekór temu, że nie dlatego się nie bawimy, że się starzejemy, lecz dlatego się starzejemy, że się nie bawimy, całe tłumy seniorów opuściły miejsca siedzące amfiteatru, aby w rytm dyktowany przez zespół krążyć w parach, koleżeńskich kółeczkach, a następnie brać udział w różnego rodzaju barwnych korowodach.
Atrakcyjność imprezy z pełnym powodzeniem wpierał Jerzy Kij, znany tomaszowski artysta malarz, poeta i aktor, który w trakcie przerywników recytował autorskie wiersze, dzielił się wspomnieniami i recytował różnorodne artystyczne teksty bawiąc tomaszowską publiczność.
Przyznać należy, że spotkanie seniorów nie miało wyłącznie charakteru rozrywkowego, bo obok celu integracyjnego odbywały się badania poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego a pracownicy MOPS wydawali nieodpłatnie Ogólnopolskie Karty Seniora.
Program Kolejnego Dnia zapoczątkowały zawody rozegrane ph. „Pokaż skillsy” rozegrane na torze przeszkód w Skateparku.
W XIV edycji zawodów zorganizowanych przez Stowarzyszenie LAKAVINYL, którym patronowali: burmistrz miasta Wojciech Żukowski, Radio Lublin, Powiat Tomaszowski i TDK, wzięło udział 31 zawodników. Startowali oni w kategorii rowerów, deskorolek i hulajnóg, pokonując w ograniczonym czasie trasę najeżoną różnego rodzaju przeszkodami. Wymagało to nie tylko doświadczenia, ale i wręcz ekwilibrystycznych umiejętności, jak np. salto z rowerem. Celem zawodów było nie tylko kształtowanie cech psychomotorycznych, ale także szeroko pojętej integracji uczestników oraz propagowanie tej nowej formy sportu i podniesienie poziomu adrenaliny.
Warto dodać, że dzięki operatywności organizatorów udało się zgromadzić odpowiednie środki, dzięki szczodrobliwości sponsorów, jak: Fundacja „Parasol Roztocza”, SelectShop, AVEBMX i AriZona oraz wiele innych. Dzięki temu możliwe było nie tylko zorganizowanie imprezy w bogatej oprawie, ale i ufundowanie dla zwycięzców zawodów atrakcyjnych cennych nagród. Szczegółowe wyniki zawodów dostępne na stronie internetowej stowarzyszenia LAKAVINYL.
Jeszcze w tym samym dniu, kiedy późnym popołudniem dobiegały końca zawody Pokaż skillsy, w parku równocześnie odbywał się Piknik Tomaszowski, jako integralny element Pożegnania Wakacji. Przy głównej alejce parku roztasowały się stoiska tomaszowskich kół gospodyń wiejskich eksponujących i oferujących jadło i ciasta regionalne jako zdrową żywność, a ponadto pan Baraniak wystąpił z bogatą galerią obrazów ukazujących zabytkową architekturę miasta, zaś panie z Muzeum Regionalnego prowadziły warsztaty tomaszowskiego haftu. Wszyscy chętni mieli okazję degustować i zakupić ziołowe skarby sporządzone z owoców łąk, lasów, ogrodów i sadów, zaś Sekcja Haftu i Rękodzieła TDK prezentowała imponujące efekty swych dokonań.
Dominantą sobotniego pikniku były występy zespołu Folklorystycznego „Roztocze”, podczas których na estradzie produkowały się grupy I, II, III i grupa reprezentacyjna w tańcach i zabawach lubelskich, piosenkach, zabawach i tańcach tomaszowskich oraz Tomaszowskiej Kupalnocce. Następnie założycielka, organizatorka i kierownik artystyczny zespołu Stanisława Kowalska przedstawiła historię „Roztocza”, jego stroje i cele działalności, przypominając przy tej okazji o nadchodzącym w 2025 r. jubileuszu 45-lecia i dziękując przyjaciołom i sponsorom Stowarzyszenia za udzielone wsparcie. Wspólna zabawa tancerzy „Roztocza” z publicznością prowadzona przez p. Agatę Nazar finalizowała udział „Roztocza” w imprezie. W dalszym ciągu Pikniku komisja konkursowa w osobach: burmistrz miasta, dyrektor TDK i Sylwia Mrozik po dokonaniu degustacji dań przygotowanych przez KGW ogłosiła wyniki konkursu w tym zakresie przyznając dyplomy i nagrody dla: KGW Łubcze – 3 miejsce za krokiety ex aequo z KGW Klocówka, 2 miejsce przypadło w udziale Kołu Gospodyń Miejskich „Ale Babki” za gołąbki. KGW Rabinówka za „kaczkę z taczki” uzyskało honorowe 1 miejsce. Tuż po konkursie tomaszowskich smaków na estradzie wystąpili uczestnicy Warsztatów Wokalnych TDK pod kierownictwem pp. Katarzyny Maziarczyk-Dziki i Michała Dzikiego ph. „Folkowo na nowo”, prezentując cykl piosenek ludowych w nowych atrakcyjnych aranżacjach.
Tuż po 19:00 na estradzie amfiteatru znalazł się zespół rockowy Limited, który przy bogatej scenografii Jerzego Wawrzyńskiego dostosowanej do reprezentowanego stylu muzyki zyskał natychmiast uznanie młodzieżowej części tomaszowskiej publiczności.
Trzeci dzień imprez zorganizowanych w cyklu „Pożegnania wakacji” był nie mniej atrakcyjny, jak poprzednie. Najwcześniej na parking przy TDK przybyła nieliczna grupa wystawców sprzedaży garażowej, a i zainteresowanych kupnem także było niewielu. Wśród oferowanego towaru najwięcej było różnego rodzaju ubiorów i obuwia głównie damskiego, a ponadto kosmetyki, żywność, bibeloty, płyty, kasety, niewiele książek, ale także np. opony z felgami, narzędzia i zioła.
Powodzeniem maluchów cieszyła się strefa malowania na dużym formacie pod kierunkiem plastyka TDK Marzeny Mazurek. Ponadto dziatwa, ale także i dorośli gromadzili się przy wozie bojowym KP PSP, zasiadali za jego kierownicą i ubierali kaski strażackie. Powodzeniem cieszyło się stoisko KP Policji, gdzie obok materiałów zachęcających do wstąpienia w szeregi tej formacji dziatwa mogła otrzymać barwne gadżety i broszury nt. bezpieczeństwa.
Gośćmi pikniku byli m.in. pracownicy Akademii Zamojskiej oferujący szereg wydawnictw tej uczelni i Archiwum Zamojskiego. Także tomaszowski ZUS racjonalnie wykorzystał okazję zgromadzonej licznie publiczności rozprowadzając materiały informacyjne związane z prowadzoną działalnością, w tym przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością. Nowością tegorocznego Pikniku była projekcja filmów edukacyjnych dla dzieci odbywająca się wewnątrz pomieszczenia w kształcie kuli. Seans w kinie sferycznym zapewnił młodym odbiorcom niezapomniane doznania wizualne i dźwiękowe. Liczna grupa dzieci wzięła udział w kolorowym praniu, malowaniu na tkaninie i efektownych bańkach mydlanych, a także w zjeżdżaniu na dmuchańcach. Niezwykle serdecznie został przyjęty występ zespołu Tamburino w jubileusz 15-lecia tej grupy, który rozgrzał i oczarował publiczność szalonym tempem tańców i śpiewu, feerią barwnych strojów, wspaniałych układów tanecznych. Natomiast najmłodsza dziatwa wzięła udział w konkursie wiedzy z nagrodami prowadzonym przez Ewę Monastyrską. Niedzielne występy, jak i trzydniowy cykl imprez zorganizowanych ph. „Pożegnanie wakacji” zwieńczył zespół Reggaeside przyjęty entuzjastycznie przez młodą widownię.



👉
Partnerem wydarzenia „Tomaszowskie Pożegnanie Wakacji” jest Województwo Lubelskie www.lubelskie.pl