O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
85. Rocznica Bitew pod Tomaszowem

85. Rocznica Bitew pod Tomaszowem

W dniach 13-15.09.2024r. roku w Tomaszowie Lubelskim odbyły się uroczystości upamiętniające 85 rocznicę Bitew pod Tomaszowem. Trzydniowe uroczystości obejmowały wydarzenia o charakterze religijnym, patriotycznym, historycznym oraz kulturalnym.

Podczas uroczystości, 13 września odbył się koncert patriotyczny w Tomaszowskim Domu Kultury, podczas którego wystąpił chór Tomaszowiacy, zespół z Centrum Aktywizacji Seniorów, Kazimierz Gruszka a także zaproszeni goście z Litwy: chór Grzegorzanie oraz młodzież z gimnazjum w Grzegorzewie. Zarówno ten koncert jak i koncert Orkiestry Wojskowej z Lublina, który odbył się 14 września przepełniony był patriotyzmem i głębokimi wzruszeniami.

Główne uroczystości 15 września rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim. Mszy przewodniczył ks. ppłk dr Ireneusz Biruś, oprawę zapewnili chór „Tomaszowiacy, chór „Grzegorzanie” z Litwy oraz Orkiestra Dęta OSP w Tomaszowie Lubelskim. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przed pomnikiem Żołnierzom Września 1939 r. i udali się na cmentarz wojenny, gdzie odbył się Apel Pamięci w asyście Kompanii Honorowej 18. Pułku przeciwlotniczego im. gen. Brygady Feliksa Kamińskiego oraz złożono wieńce przy grobie gen. Tadeusza Piskora. W ramach obchodów na terenie Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim odbyły się rekonstrukcje historyczne upamiętniające wydarzenia z okresu II wojny światowej. Zamiast tradycyjnej rekonstrukcji na placu przy Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim przedstawione zostały dioramy, dzięki czemu uczestnik wydarzenia mógł z bliska zapoznać się z autentycznym uzbrojeniem żołnierzy tamtych lat, pojazdami pancernymi, a także bezpośrednio porozmawiać z rekonstruktorami. W wydarzeniu wzięło udział w całości około 5 tysięcy uczestników

 „Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.