O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Życzenia Rewizje
Rozbito grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem nielegalnej migracji

Rozbito grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem nielegalnej migracji

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Hrebennego, Lublina oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań - śledztwa, dotyczącego działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa ta trudniła się organizowaniem przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom oraz ułatwianiem i umożliwianiem pobytu wbrew przepisom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej obywatelom państw trzecich. Zarzuty w tej sprawie przedstawiono kolejnym 7 osobom. Łącznie w sprawie zarzuty usłyszało już 134 podejrzanych.

Ustalenia śledztwa

W skład grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski i Ukrainy, a ich działalność prowadzona była w latach 2012-2020 na terenie Polski, Ukrainy, Czech, Szwecji, Federacji Rosyjskiej, Gruzji, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii oraz innych krajów europejskich.

Proceder przestępczy prowadzony był w oparciu o zakładane i fikcyjnie działające spółki, za pomocą których rejestrowano w urzędach pracy w Lublinie, Bychawie i Lubartowie znaczne ilości oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie wnioskowano w  Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie o wydanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalono, iż cudzoziemcy bezpośrednio po uzyskaniu polskiego tytułu pobytowego udawali się do dalszej pracy na terenie krajów europejskich i nie mieli zamiaru ani możliwości świadczenia pracy w Polsce zgodnie ze swoimi deklaracjami. W ten sposób opisywana grupa przestępcza zorganizowała przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej nie mniej niż 8337 ustalonym cudzoziemcom.

Usłyszeli szereg zarzutów

Zarzuty przedstawione podejrzanym dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej oraz ułatwiania lub umożliwiania pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw trzecich w zamian za osiągane z tego tytułu korzyści majątkowe, a także popełnienie szeregu przestępstw przeciwko dokumentom oraz określonych w ustawie o rachunkowości, tj. przestępstw z art. 258 § 1 i 3 kk, art. 271 § 1 i 3 kk, art. 272 kk, art. 273 kk, art. 264 § 3 kk, art. 264a § 1 kk. Wobec 49-letniego obywatela Ukrainy i jego żony sformułowano zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Środki zapobiegawcze

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator zastosował wobec 6 z nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Wobec kierownika grupy Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Zabezpieczenia majątkowe

W trakcie czynności zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci samochodu osobowego, pieniędzy, dwóch luksusowych zegarków i biżuterii o łącznej wartości ok. 270 tyś zł. .

Zagrożenie karami

Za wskazane przestępstwa, popełnione w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, kodeks karny przewiduje zagrożenie do 12 lat pozbawienia wolności.

 

Żródło: Prokuratura Krajowa https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/rozbito-kolejna-miedzynarodowa-grupe-przestepcza-zajmujaca-sie-organizowaniem-nielegalnej-migracji/