O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Narodowe Czytanie – Tomaszów 2021

Narodowe Czytanie – Tomaszów 2021

W sobotę 4 września w Tomaszowie, analogicznie jak w całym kraju, odbyła się dziesiąta edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tym razem przedmiotem publicznej lektury wybranej spośród kanonu literatury polskiej było dzieło Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej” – dramat naturalistyczny opatrzony podtytułem „tragifarsa kołtuńska”
Prowadzący akcję dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego Jacek Pawłucki, jako organizator imprezy we współpracy z Tomaszowskim Domem Kultury, wprowadził tomaszowską publiczność w atmosferę i treść dramatu krytykującego polskie mieszczaństwo XIX i pocz. XX w., obnażając jego największe wady i demaskując obłudę i zakłamanie.
                 Następnie, po zaprezentowaniu treści listu prezydenta RP, na estradzie amfiteatru Parku Miejskiego grupa uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z dyrektorem Piotrem Szumilakiem przedstawiła pierwszy akt sztuki, a szczególne wzmocniło jej odbiór wyjątkowo udana scenografia Jerzego Wawrzyńskiego, ilustrująca wnętrze mieszczańskiego domu z epoki.
                 W tej samej scenerii odbyła się także zasadnicza część imprezy – lektura wybranego fragmentu z „Moralności Pani Dulskiej” w wykonaniu: posła na Sejm RP – Tomasza Zielińskiego, starosty tomaszowskiego Henryka Karwana, wicestarosty Jarosława Korzenia, zastępcy burmistrza Renaty Miziuk, sekretarza miasta Janusza Brodowskiego, dyrektora SP Nr 2 Renaty Śrutwy – Krupy, dyrektora ZUS Beaty Prochowicz – Król, dyrektora KRUS Moniki Pikuły, dyrektora PUP Stanisławy Koper, dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych Anny Byczuk, dyrektora MOPS Adama Skorniewskiego oraz polonistek Marty Świderek, Marty Ożgi i Marty Prus.
                 Należy podkreślić, że zarówno młodzi artyści w I części Narodowego Czytania, jak i goście występujący w II części dołożyli maksimum starań i wysiłku w przygotowaniu się do występu na estradzie, stosując wzorową dykcję, natężenie głosu i jego intonację, co znalazło uznanie publiczności. Warto także zauważyć, że obok indywidualnych interesujących interpretacji uczestników X edycji , do jej programu wprowadzone zostały utwory wokalne, których treść i forma znakomicie uatrakcyjniły to wydarzenie. Imprezą towarzyszącą X edycji Narodowego Czytania był kiermasz książki przygotowany przez MBP, podczas którego rodzice i opiekunowie mogli wybrać wiele pozycji przeznaczonych dla dzieci. Atrakcję stanowił także udział Koła Gospodyń Miejskich „Lejdis”, które serwowały w szerokim wyborze i to gratisowo ciasta, sałatki, bigos na gorąco, tortillę, kurczaki w cieście i szereg innych przysmaków oraz napoje, które cieszyły się ogromnym wzięciem.
                 Wydaje się, że organizowana cyklicznie co roku akcja Narodowego Czytania ma nadzwyczajne znaczenie i wartość ponadczasową w sytuacji , gdy spada poziom czytelnictwa a rosną ceny książek, które nie są traktowane jako artykuł pierwszej potrzeby. Impreza ta bowiem przypomina i przekonuje do lektury naszych najpiękniejszych dzieł literackich, tym razem dzięki połączeniu scen tragicznych i komediowych. Z kolei konstrukcja postaci i dialogów sformułowanych w zindywidualizowanym języku ukazuje problematykę dramatu ilustrującego kryzys moralności w XIX wieku i nie jest tylko trafnym dla tamtego okresu, ale aktualnym i obecnie, przez co łatwo trafia do przekonania publiczności.