KONFERENCJA O „ZŁOTYM JABŁKU”
- Kultura
- 25 kwietnia 2022
- 626
W piątek 22 kwietnia tomaszowskie Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera zorganizowało konferencję pod hasłem „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”
W piątek 22 kwietnia tomaszowskie Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera zorganizowało konferencję pod hasłem „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”- i nie ma wątpliwości, że właśnie ów gród kojarzony z Czermnem, stolicą Grodów Czerwieńskich, jest i zapewne długo pozostanie „złotym jabłkiem” polskiej archeologii. Po wprowadzeniu do tematu przez dyrektora Muzeum Regionalnego Roberta Czyża, obrady przebiegające z udziałem licznej publiczności, w tym głównie muzealników, regionalistów, archeologów, przedstawicieli wyższych uczelni Lublina i Rzeszowa oraz pracowników kultury i oświaty, wykład pt.: „Ogniem i mieczem? A może jednak srebrem i jedwabiem? Kultura materialna pogranicza polsko-ruskiego w X - XIIIw.” zaprezentował dr hab. prof. Marcin Wołoszyn.
Wystąpienie wzbogacone o fascynującą i liczną ikonografię sięgającą do okresu VIII-IX wieku po dzień dzisiejszy wywołało ogromne zainteresowanie słuchaczy, tym bardziej, że odnosiło się do grodziska położonego na naszym terenie, zawierało mało znane lub nieznane fakty i ujawniało pozyskanie wielu cennych znalezisk.
Co ważne – wykład ukazywał grodzisko w Czermnie na tle towarzyszących jego funkcjonowaniu ważnych wydarzeń historycznych, zawierał naukowe ustalenie co do datacji i roli Czerwienia, nie tyle grodu obronnego na pograniczu polsko-ruskim, co rozwiniętego ośrodka handlowego.
Ważnym elementem wykładu były opisy i profesjonalne interpretacje co do pochodzenia pozyskanych podczas wykopalisk skarbów i pozostałych znalezisk o randze krajowej i międzynarodowej, jak i konstrukcji grodziska oraz perspektyw dalszych badań. Po rzeczowej dyskusji i wyjaśnieniach referenta w drugiej części konferencji odbyło się zwiedzanie przygotowanej wystawy, na której wyeksponowano najciekawsze okazy z prowadzonych wykopalisk. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe egzemplarze opracowania książkowego w wyjątkowo efektownej szacie graficznej zatytułowanego „Średniowieczne dewocjonalia z Czermna”. Jest to pierwszy z cyklu czterech tomów zamierzonego do wydania w kolejnych latach, wieńczącego dotychczasowe prace archeologiczne w Czermnie. Muzeum Regionalne zaprasza wszystkich do zwiedzania przygotowanej wystawy o Czermnie w swej siedzibie przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego, jak i przy ulicy Zamojskiej, gdzie znajduje się zaaranżowana scena Tomaszowa z okresu międzywojennego.