O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Lubelskie
Uczcili pamięć powstańców

Uczcili pamięć powstańców

W poniedziałek 1 sierpnia, dla uczczenia 78. rocznicy powstania warszawskiego, odbył się koncert chóru „Tomaszowiacy” zorganizowany przez burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego, we współpracy z Tomaszowskich Domem Kultury oraz Jednostką Strzelecką 2019. Program VIII edycji obchodów tego największego zrywu wolnościowego w okupowanej Europie zainicjował sygnał syren symbolizujący godzinę „W”, po czym został odśpiewany hymn narodowy, a poczet sztandarowy ze składu JS. 2019 podniósł flagę na maszt.
Następnie w tematykę i atmosferę powstania warszawskiego wprowadził publiczność zebraną w amfiteatrze miejskim burmistrz miasta Wojciech Żukowski, który przedstawił okoliczności i warunki, jakimi kierowało się dowództwo powstania wydając rozkaz o podjęciu walk. Burmistrz zarysował także współczesne implikacje płynące z powstania jak i motywacje, którymi kierowali się jego uczestnicy, a szczególnie podkreślił analogie płynące z walczącej Warszawy 1944 roku do aktualnej sytuacji ukraińskiego Mariupola, uwzględniając przy tym postawę sowietów 78 lat temu i obecnie Rosji. Z kolei powitał gorąco publiczność uczestniczącą w koncercie, a w tym prezesa Koła Rejonowego SZŻ AK Lucynę Rebizant, zastępcę burmistrza Renatę Miziuk, Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej, Stanisławę Koper - dyrektora PUP, Jacka Pawłuckiego – dyrektora MBP, harcerzy, JS. 2019 oraz mieszkańców miasta.

W części końcowej wystąpienia burmistrz zaapelował do publiczności, by wsparła głosami wystąpienia chóru oraz zaprosił do zwiedzania wystawy o powstaniu warszawskim przygotowanej przez Jacka Pawłuckiego. Następnie chórzyści zespołu „Tomaszowiacy” pod kierunkiem Mariana Gumieli, w oparciu o repertuar nowego wydania śpiewnika ze zbiorkiem pieśni powstańczych i patriotycznych rozpoczęli koncert, w którym żywy udział wzięli mieszkańcy Tomaszowa. Koncert prowadziła Helena Parol wiążąc program prozą i słowem wiązanym. Na zakończenie występu burmistrz miasta zainicjował wzniesienie okrzyku „Cześć i chwała bohaterom!”, po czym wszyscy uczestnicy koncertu upamiętnili się na wspólnej fotografii.