O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
XI Bieg Pamięci „Tropem Wilczym”

XI Bieg Pamięci „Tropem Wilczym”

Ponad dwustu uczestników wzięło udział w XI edycji Biegu Pamięci „Tropem Wilczym”, który odbył się 5 marca w ramach ogólnopolskiego projektu biegowo – edukacyjnego, stanowiącego największą tego typu imprezę w Polsce, a zorganizowanego w ponad 350 miejscowościach naszego kraju. W tej formule Tomaszów, analogicznie jak w poprzednich latach, włączył się w to patriotyczne wydarzenie, jako hołd dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego działającego w latach 1943-1963 w obrębie przedwojennych granic Polski.
Bieg poprzedziła msza św. odprawiona w kościele św. o. Pio w intencji Żołnierzy Wyklętych, koncelebrowana przez kapłanów tomaszowskich parafii pod przewodnictwem ks. Grzegorza Świtalskiego, który także wygłosił okolicznościową homilię. We mszy obok wspólnoty parafialnej uczestniczyli przedstawiciele samorządu miasta: burmistrz Wojciech Żukowski wraz z zastępcą Renatą Miziuk, w-ce Przewodnicząca RM Monika Pikuła oraz sekretarz starostwa Dariusz Czop, delegacje Strzelców JS. 2019, grup żołnierzy WOT i GRH Ludności Cywilnej Tomaszowa. Nabożeństwo uświetnił występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zaś w części końcowej burmistrz miasta Wojciech Żukowski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Po zakończeniu nabożeństwa i udzieleniu wiernym błogosławieństwa Bożego, na sygnał dany przez burmistrza miasta sprzed wejścia do świątyni wyruszyli biegacze na trasę obejmującą rondo im. Żołnierzy Wyklętych, ul. Lipową, ul. Tadeusza Kościuszki i ul. Jana Pawła II oraz ul. Jana Matejki, gdzie znajdowała się meta biegu. Po jego finale na dystansie 1963 m, symbolizujących datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, delegacje uczestników imprezy złożyły zapalone znicze i kwiaty pod tablicami memorialnymi, upamiętniającymi ofiary byłego tomaszowskiego PUBP. Godnym podkreślenia jest fakt, że w tym dniu został udostępniona Izba Terroru Komunistycznego, którą odwiedziło ponad 100 osób.