O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Uczcili pamięć ofiar zbrodni UPA

Uczcili pamięć ofiar zbrodni UPA

W rocznicę pacyfikacji Tarnoszyna dokonanej 17/18 marca 1944r. przez bandy Ukraińskiej Powstańczej Armii, z inicjatywy kierownika Klubu Seniora LTM+ Piotra Gruszeckiego, zostało zorganizowane spotkanie członków Klubu dla uczczenia pamięci 145 ofiar tej pacyfikacji spośród polskich mieszkańców tej miejscowości.
Spotkanie rozpoczęło wystąpienie członka TTR Wojciecha Dziedzica, który najpierw zarysował postawy ludności ukraińskiej we wrześniu 1939 r. w trakcie agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę, a następnie zaprezentował niepublikowaną relację Mariana Kargola – świadka zbrodni nacjonalistów ukraińskich.
Po przedstawieniu relacji wywiązała się wyjątkowo gorąca, wielowątkowa i przesycona emocjami dyskusja, tym bogatsza, że w spotkaniu uczestniczyło kilku mieszkańców Tarnoszyna – Wawryszczuk Marian, Wawryszczuk Henryk oraz Stadnicki Mieczysław. Ponadto wielu seniorów spośród członków Klubu także zabrało głos dzieląc się swoimi wspomnieniami, refleksjami, wynikającymi z historii własnych rodzin, przy czym bynajmniej nie były one jednostronne, ponieważ eksponowały także pozytywne role sąsiadów Ukraińców ratujących Polaków i udzielających im schronienia przed bestialstwem upowców oraz ponoszących za to śmierć. Warto podkreślić, że wśród Klubowiczów byli także wolontariusze uczestniczący w różnych formach pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy, ale także przedstawiający różnorodne implikacje związane z pobytem Ukraińców w Polsce i przejawiane przez nich zachowania. Spotkanie trwało ponad dwie godziny, obejmując swą tematyką multum zagadnień z zakresu stosunków polsko-ukraińskich, sięgających zarówno w przeszłość, jak i w przyszłość, a choć nie wyczerpało, bo nie mogło wyczerpać wszystkich problemów związanych z tematem, to wskazało na celowość omawiania tego typu spraw i doprowadziło do sformułowania i wygłoszenia następujących konkluzji: Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary; Kto nie zna historii własnego kraju, nie godzien jest miana Polaka; Zbrodnia nieukarana prowokuje do następnej; Uważaj na swych przyjaciół, bo wrogów już znasz.