O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Rekonstrukcja bitew tomaszowskich coraz bliżej - wiemy kto wystąpi!

Rekonstrukcja bitew tomaszowskich coraz bliżej - wiemy kto wystąpi!

Szybkimi krokami zbliża się termin obchodów 81. rocznicy bitew tomaszowskich, w ramach których obok oficjalnych uroczystości odbędzie się widowiskowa rekonstrukcja walk nawiązujących do kampanii wrześniowej 1939 r.
              Według informacji uzyskanych od Jarosława Antoszewskiego – koordynatora dorocznej imprezy, w sobotę 19 września, po Mszy św. o godzinie 14:00 w kościele NSJ, nastąpi przemarsz grup rekonstrukcyjnych, organizatorów, gości i uczestników pod pomnik Żołnierzy Września i na cmentarz wojenny, gdzie nastąpi złożenie kwiatów i apel poległych.
              Natomiast w TDK o godzinie 17.00 zostanie wyemitowany  premierowy film o Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej, która brała udział w I bitwie tomaszowskiej. Z kolei w niedzielę 20 września, na błoniach położonych przy S-17, udostępnionych przez Piotra Kudlickiego, o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza św. polowa, a tuż po jej zakończeniu o godzinie 11.00 rozpocznie się rekonstrukcja komentowana na bieżąco przez prof. Andrzeja Olejko.
              Organizatorzy tej widowiskowej imprezy zdecydowali, że w bieżącym roku w jej programie znajdzie się fragment działań wojennych z września 1939 r., prowadzonych przez zgrupowanie tzw. „czterech pułkowników” – Tomasza Zieleniewskiego, Władysława Płonkę, Leona Koca i Władysława Filipkowskiego.
              W związku z panującą pandemią koronawirusa, dla zapobieżenia jej ewentualnemu rozprzestrzenieniu podczas tegorocznej XII edycji rekonstrukcji, zostały podjęte szczególne środki bezpieczeństwa sanitarnego. Liczba publiczności została ograniczona do 3 tysięcy osób, które zostaną ulokowane w sześciu oddzielnych sektorach, zaś wstęp na imprezę będzie możliwy tylko dla posiadaczy bezpłatnych wejściówek wydawanych przez TDK.
              Nad rygorystycznym przestrzeganiem wprowadzonego reżimu sanitarnego, wymagającego posiadania maseczek lub przyłbic i dezynfekcji rąk oraz stosowania dystansu fizycznego, czuwać będzie Agencja Ochrony „Combat”, która także regulować będzie przebieg wejść do poszczególnych stref.
              W tegorocznej rekonstrukcji  weźmie udział w sumie ok. 200 rekonstruktorów z całej Polski oraz miejscowa GRH Ludności Cywilnej, natomiast na pozorowanym polu walki zostaną zaprezentowane m.in.: trzydziałowa bateria polskiej baterii polowej kal. 75. mm, polska tankietka TKS, polski samochód pancerny wz. 34, samochód Fiat 508, motocykle z epoki „Sokół” i BMW, czołg LT 38 T produkcji czeskiej oraz niemiecki transporter opancerzony Sd. Kfz. 222.