O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
IX Półmaraton ,,Pamięci Żołnierzy Września 1939"

IX Półmaraton ,,Pamięci Żołnierzy Września 1939"

Integralnym elementem programu obchodów 81. Rocznicy bitew pod Tomaszowem, był IX Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939r., rozegrany w bieżącym roku w ramach Korony Półmaratonów Lubelszczyzny. Celem tej cieszącej się ogromną popularnością i zorganizowanej profesjonalnie imprezy, było uczczenie Pamięci Żołnierzy Września, popularyzacja biegów ulicznych, przeprowadzenie Mistrzostw Województwa Lubelskiego na atestowanej trasie oraz promocja miasta Tomaszowa.
             Organizatorem półmaratonu był Ośrodek Sportu i Rekreacji „Tomasovia” i Lubelski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki, zaś patronat honorowy nad biegami objął Jarosław Stawiarski – marszałek Województwa Lubelskiego, burmistrz miasta Wojciech Żukowski i prezes LOZLA Leszek Duniecki.
             Po okolicznościowym wystąpieniu burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego i danym przezeń sygnale do rozpoczęcia biegu, 142 zawodników, w tym kobiety w trzech i mężczyźni w sześciu kategoriach wiekowych – wyruszyli w trasę  spod banneru w bramie OSiR.
             Trasa prowadziła ulicami Tomaszowa a następnie w kierunku Łosińca z nawrotem przy miejscowym cmentarzu wojennym i z powrotem do Tomaszowa z metą na stadionie. Pierwszy z zawodników półmaratonu – Michał Biały z Kraśnika, pojawił się na mecie po upływie 1 godziny 13 minut i 49 sekund. Drugi był Artur Kern z Hrubieszowa a trzeci – Robert Wiatrzyk – TKS Tomaszów.
             Spośród kobiet zwyciężyła Aleksandra Jakubczak (Zamość), Olga Zarzeczna z Lublina zajęła II miejsce, zaś Joanna Wasilewska z Biłgoraja uplasowała się na trzecim miejscu. Szczegółowe i pełne wyniki półmaratonu zamieszczone są na stronie internetowej OSiR. Po zakończeniu półmaratonu zwycięzcy  w poszczególnych kategoriach wiekowych za zdobycie miejsc od I do VI zostali uhonorowani pucharami, dyplomami i nagrodami pieniężnymi.
             Także w sobotę, zgodnie z kilkunastoletnią tradycją programu obchodów bitew pod Tomaszowem, w kościele pw. NSJ ks. kan. Grzegorz Chabros przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, odprawionej w intencji poległych Obrońców Ojczyzny a Liturgia odbywała się w oprawie artystycznej Dętej Orkiestry OSP.
             Po nabożeństwie z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, pocztów sztandarowych i wspólnoty parafialnej, nastąpił przemarsz pod pomnik Żołnierzy Września i na Cmentarz Wojenny.
             W asyście kompanii honorowej 25. Bat. Lekkiej Piechoty miała miejsce modlitwa za poległych, apel pamięci, salwa honorowa, po czym nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem przez parlamentarzystów, kombatantów, władze samorządowe i kapłanów, delegacje instytucji, służb mundurowych, szkół i harcerzy. Burmistrz miasta Wojciech Żukowski zamykając uroczystość złożył podziękowania jej uczestnikom i organizatorom, po czym zaprosił do TDK na premierową emisję filmu pt. „Pancernym szlakiem”.