O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Tomaszów Lubelski jest miastem już 399 lat!

Tomaszów Lubelski jest miastem już 399 lat!

Z okazji 399. rocznicy zatwierdzenia prawa miejskiego dla Tomaszowa Lubelskiego przez króla Zygmunta III Wazę, w czwartek 8 października odbyła się uroczystość poświęcona temu wydarzeniu.
W programie obchodów, zorganizowanych przez burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego i Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera, znalazła się Msza św. odprawiona 4 października w Sanktuarium ZNMP w intencji mieszkańców miasta, koncert w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz uroczystość  w sali reprezentacyjnej d. Sejmiku Powiatowego.  Spotkanie zainaugurował  występ solistów Warsztatów Artystycznych Centrum Muzycznego Tryton. Zebranych powitał  burmistrz miasta Wojciech Żukowski, który podzielił się refleksjami z początków istnienia miasta i wkładu kolejnych pokoleń mieszkańców w jego rozwój i kształt obecny.
             W dalszej części obchodów członek TTR - Mariusz Lewko – zaprezentował referat dotyczący druków ulotnych z Tomaszowa Lubelskiego w latach 1918-1939, znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, ukazujących różnorodne aspekty życia kulturalnego, społecznego i gospodarczego miasta w tym okresie. Natomiast po. dyr. Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera – Robert Czyż – przybliżył obecnym zagadnienie edukacji patriotycznej w Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim.
             Podniosłym momentem uroczystości było wręczenie medali Za Zasługi dla Tomaszowa Lubelskiego, które otrzymali: Wioletta Kozyra – prezes fundacji „Parasol Roztocza” oraz Tadeusz i Błażej Barteccy, właściciele firmy „Przyzba”, za wkład w działalność charytatywną, wsparcie potrzebujących i rozwój sportu przez zmianę oblicza i promocję miasta. Ponadto laureatami medalu w br. zostali ks. Józef Rzechuła oraz Stanisław Sieradzki – pośmiertnie.
             W części końcowej uroczystości ze strony przedstawicieli samorządowców miasta i powiatu – w tym wicestarosty Jarosława Korzenia i prezes TTR – Anny Pitury, padły podziękowania dla sponsorów wydania Rocznika Tomaszowskiego, a następnie redaktor naczelny Rocznika dr. hab. Marek Sioma dokonał prezentacji jego treści.
             Podziękowania złożone autorom poszczególnych artykułów zamieszczonych w Roczniku Nr 9 za ich pracę w powstaniu zbiorowego dzieła  oraz apel o uczestnictwo w przygotowaniu jubileuszowego numeru w roku 2021, stanowiły zakończenia uroczystości.