O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Nowy numer Rocznika Tomaszowskiego

Nowy numer Rocznika Tomaszowskiego

Podczas obchodów 399. rocznicy zatwierdzenia prawa miejskiego Tomaszowa, zaprezentowano Rocznik Tomaszowski Nr 9. Liczącą 400 stron publikację wydaną przez Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera, otwiera cykl artykułów autorstwa regionalistów tomaszowskich, jak i pochodzących z zewnątrz.
Zdzisław Pizun i Ryszard Gawryś zamieścili w edycji materiał o właścicielach majątków ziemskich w Wierzbicy i Mostach Małych, zaś Agnieszka Szykuła – Żygawska na łamach Rocznika podjęła próbę biografii autorów „sztuki malarskiej” z Tomaszowa – Franciszka i Kajetana Lutnickich. Problem latynizacji świątyń unickich w dekanacie tomaszowskim przybliżyła Katarzyna Warmińska – Mazurek, zaś interesujący przyczynek związany z życiem inż. Piotra Bellerta, to temat zarysowany przez Beatę Gałan – Smól.
             Mało znana działalność ochronki i Sejmikowego Domu Sierot na kartach Rocznika opisała Joanna Dziura. Z kolei ks. Krzysztof Grzesiak utrwalił w treści tej edycji funkcjonowanie Kościoła narodowego w powiecie tomaszowskim w dwudziestoleciu międzywojennym, zaś Robert Czyż, zajmujący się od szeregu lat tomaszowskim szkolnictwem, zaprezentował w Roczniku materiał o edukacji patriotycznej w Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym w okresie II RP, a kwestię pomocy jeńcom i rannym żołnierzom WP, udzielanej przez ludność cywilną po bitwach 1939, podjął Janusz Kłapeć.
             Natomiast Tomasz Róg wnikliwie i ze znajomością rzeczy przedstawił historię masakry pod Zatylem. W rozdziale Rocznika, obejmującym teksty z różnych dziedzin różnych autorów, znalazł się temat o drukach ulotnych Tomaszowa z lat 1918-1939 autorstwa Mariusza Lewko, obok tego opowieść o życiu muzycznym Tomaszowa pióra Henryka Wolcza, jak i korespondencja dra Janusza Petera z dowódcami AK-WiN, opracowana przez Roberta Czyża.
             Ks. Zygmunt Jagiełło zamieścił w treści Rocznika Nr 9 rzeczowe sprawozdanie z wizyty kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły w Tomaszowie 7 sierpnia 1971r., a Janusz Brodowski zamknął ten rozdział refleksjami związanymi z II wydaniem książki dra J. Petera za okupacji.
             Bardzo osobiste wspomnienia o Adolfie Czeredereckim zaprezentował Marian Szałapski, zaś Gabriela Ozimek przelała na karty Rocznika Nr 9 sagę rodzinną o żołnierzu AK – Józefie Ozimku.
             W rozdziale „Wspomnienia” znalazła się część II opracowania autorskiego Zygmunta Wiśniarskiego z okresu wojny i okupacji, przygotowana przez Janusza Brodowskiego, a w końcowej części edycji zamieszczono recenzję rozprawy ks. bpa dra hab. Jana Śrutwy pt. „Bez Boga – ani do proga. Tryptyk doktora Klukowskiego” autorstwa ks. Edwarda Walewandera. Mariusz Koper odniósł się do treści publikacji Piotra Reszki dokumentującej haniebny proceder rozkopywania terenów żydowskich obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze, nie unikając przy tym krytycznego spojrzenia na warsztat autora edycji. Z kolei Jerzy Doroszewski w recenzji na temat książki Edwarda Walewandera o Niemirówku, zawarł wysoką ocenę tej refleksyjno – historycznej pozycji. Rozdział zamyka recenzja Wojciecha Dziedzica odnosząca się do monografii Gimnazjum Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II i Kronika wydarzeń w mieście w roku 2019.
             Warto podkreślić, że w treści Rocznika Nr 9 znalazło się w sumie wiele cennych i interesujących artykułów o różnorodnej tematyce - zarówno gospodarczej, historycznej, społecznej, religijnej, patriotycznej, kulturalnej i edukacyjno – wychowawczej, odnoszących się przy tym do różnych okresów dziejowych miasta i powiatu, podanych w zajmującej formule i poprawnym języku, wartych poznania nie tylko poprzez regionalistów, ale i każdego członka tomaszowskiej społeczności. Rocznik posiada bogatą szatę graficzną a można go nabyć w siedzibie TTR mieszczącej się w Domu Kombatanta przy ul. Zamojskiej w czwartki w godz. 11.00 – 14.00.