O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym

Oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym

W dziesiątą rocznicę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się uroczystości upamiętniające zorganizowany opór i walki polskiego podziemia antykomunistycznego z sowietyzacją kraju i narzuconym siłą systemem totalitarnym.
Były to skutki postawy przyjętej przez aliantów i postanowień jałtańskich, skutkujących włączeniem Polski do sowieckiej strefy wpływów, przeciw czemu podziemie niepodległościowe podjęło zbrojny opór wobec nowego agresora, a w podjętych działaniach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Przez szeregi partyzantów przewinęło się ponad 250-300 tysięcy ludzi, nie licząc sympatyków i współpracowników drugiej konspiracji oraz ok. 20 tysięcy młodzieży.
              Był to spontaniczny odruch samoobrony społeczeństwa polskiego przed sowietyzacją, przeciwko narzuconej siłą komunistycznej władzy, który przybrał rozmiar powstania.
              O skali i natężeniu oporu oraz prowadzonych walkach świadczą straty partyzantów - ponad 21 tysięcy zamordowanych i zmarłych w więzieniach, 5 tysięcy skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ok. 20 tysięcy zamordowanych w lochach UB, nieznana liczba zabitych w trakcie tysięcy pacyfikacji wsi, ponad 250 tysięcy skazanych na więzienie z przyczyn politycznych oraz kilkaset tysięcy osób i rodzin zrujnowanych zdrowotnie i ekonomicznie oraz skazanych na prześladowania i bycie obywatelami drugiej kategorii.
              Obchody rocznicowe powojennego powstania antykomunistycznego wpisują się w polską tradycję insurekcyjną, potwierdzającą silne przywiązanie naszych rodaków do niepodległości i stanowiącą wyraz symbolicznego zasłużonego hołdu składanego wszystkim Żołnierzom Wyklętym. Złożyli oni najwyższą ofiarę w walce o wolność. Tegoroczny program Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zmodyfikowany w stosunku do lat poprzednich wskutek obostrzeń pandemicznych, zapoczątkowała Droga Krzyżowa a następnie Msza św. w kościele pw. Ojca Pio z udziałem posła na Sejm RP Tomasza Zielińskiego, władz samorządowych miasta z burmistrzem Wojciechem Żukowskim i powiatu ze starostą Henrykiem Karwanem, Związku Piłsudczyków RP O/Tomaszów, kompanii JS 2019 ze sztandarem Koła Rejonowego ŚZŻ AK w Tomaszowie oraz członkami wspólnoty parafialnej. Obchodom towarzyszyła wystawa pt. „Zaplute karły reakcji”, umieszczona przed Starostwem Powiatowym i przy Izbie Terroru Komunistycznego. Ekspozycja przedstawiała postacie dowódców, oddziały i żołnierzy podziemia, prowadzone działania, zbrodnie sądowe i represje, udział młodzieży w konspiracji, sfałszowane referendum i wybory, jak i podstępne amnestie.
              Ponadto w ciągu dwóch dni – niedziela i poniedziałek (28.02 i 01.03.) udostępniona była do zwiedzania Izba Pamięci Terroru Komunistycznego, gdzie oprócz eksponatów emitowane były filmy o tomaszowskich Żołnierzach Wyklętych, zaś przybyli goście otrzymywali gratis materiały rocznicowe przygotowane przez IPN i Muzeum Regionalne. Z kolei w poniedziałek 1 marca przed starostwem, z udziałem pocztu sztandarowego spośród członków „Strzelca” i 253. tomaszowskiej Kompanii Lekkiej Piechoty, przedstawicieli samorządów, służb mundurowych, instytucji i urzędów oraz  ŚZŻ AK i mieszkańców miasta odbyło się uroczyste podniesienie flagi na maszt, po czym miały miejsca wystąpienia posła na Sejm RP Tomasza Zielińskiego, burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego i starosty tomaszowskiego Henryka Karwana eksponujące postawy Żołnierzy Wyklętych i ich wkład w odzyskanie niepodległości i suwerenności kraju. Natomiast przy tablicy pamiątkowej b. PUBP poszczególne delegacje uczestników uroczystości złożyły kwiaty, zaś przy kolumnie poświęconej Żołnierzom Niezłomnym w rejonie Drogi Krzyżowej przy świątyni ZNMP, po okolicznościowej modlitwie zainicjowanej przez ks. prałata Czesława Grzyba, zostały zapalone znicze pamięci.