O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Gra miejska na 400 – lecie Tomaszowa

Gra miejska na 400 – lecie Tomaszowa

We wtorek 1 czerwca na ulicach Tomaszowa odbyła się gra miejska zorganizowana przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i burmistrza Wojciecha Żukowskiego, we współpracy z Nadleśnictwem Tomaszów, Muzeum Regionalnym im. dra Janusza Petera, TDK oraz JS. 2019.
Zasadniczym tematem i celem przygotowanej gry przeprowadzonej w ramach „Przystanku Historia” była popularyzacja i uczczenie 400 – lecia wydania przywileju lokacyjnego dla miasta.
                 W grze wzięło udział siedem drużyn reprezentujących tomaszowskie szkoły podstawowe pod opieką nauczycieli, a rozpoczęcie gry odbyło się na Rynku i zainaugurowało je wystąpienie burmistrza miasta, po czym drużyny w 15 – minutowych odstępach ruszyły na trasę zaliczając kolejne punkty programu.
                 Pierwszy z nich znajdował się w dawnej fosie miejskiej, gdzie zlokalizowane zostały kolumny pamięci. Zadaniem uczestników gry było odegranie sceny historycznej nadania przez Tomasza Zamoyskiego przywileju lokacyjnego oraz udzielenie odpowiedzi na pytania związane z treścią napisów na kolumnach. Z kolei w rejonie pomnika Żołnierzy Września należało przetłumaczyć  z języka angielskiego i nadać przez radiostację fragment przygotowanego tekstu, a  w Izbie Terroru Komunistycznego odpowiedzieć na kilka pytań związanych z funkcjonowaniem PUBP.
                 W parku miejskim drużyny miały za zadanie rozbicie obozu, a w okolicy pomnika Tadeusza Kościuszki udzielenie pierwszej pomocy sanitarnej oraz rozwiązanie testu ze znajomości biografii dra Janusza Petera.
                 Ostatni punkt gry miejskiej znajdował się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Siwej Dolinie. Obejmował on umiejętność strzelania z broni pneumatycznej oraz rozstawienia batalionowego moździerza kal. 81 mm.
                 W części finałowej zabawy, na którą przybyli dyrektorzy szkół i Nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów Leszek Dmitroca, prowadzący całą imprezę druh I Tomaszowskiej Drużyny Harcerskiej „WODA” Jakub Pacuła przygotował podsumowanie punktacji osiągniętej przez poszczególne drużyny, zaś młodszy inspektor ZS Jarosław Antoszewski podał do publicznej wiadomości oficjalne wyniki:
I miejsce – drużyna nr 7 ze Szkoły Podstawowej Nr 3,
II miejsce – drużyna nr 3 ze Szkoły Podstawowej Nr 1,
III miejsce – drużyna nr 1 ze Szkoły Podstawowej Nr 1,
IV miejsce – drużyna nr 6 ze Szkoły Podstawowej Nr 3,
V miejsce – drużyna nr 5 ze Szkoły Podstawowej Nr 2,
VI miejsce – drużyna nr 4 ze Szkoły Podstawowej Nr 2,
VII miejsce – drużyna nr 2 ze Szkoły Podstawowej Nr 1.
                 Ogłaszaniu wyników towarzyszyło  wręczanie nagród ufundowanych przez Instytut Pamięci Narodowej o/Lublin oraz podziękowania składane na ręce organizatorów, współorganizatorów oraz uczestników gry.