O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
W Klubie Książki o Stanisławie Lemie

W Klubie Książki o Stanisławie Lemie

We wtorek 8 czerwca, po dziesięciomiesięcznej przerwie Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego podjął ponownie swoją działalność.
Podczas zorganizowanego spotkania zainspirowanego uchwałą Sejmu RP, ustanawiającą 2021 r. Rokiem Stanisława Lema, po oficjalnym otwarciu zebrania przez Prezesa Klubu Alicję Stojko, wystąpił dyr. MBP Jacek Pawłucki, który nie kryjąc osobistego zadowolenia z reaktywacji, merytorycznie odniósł się do twórczości pisarza. Następnie Jadwiga Adach nawiązując do rocznicy urodzin pisarza, zacytowała trafne słowa nadzwyczajnego wizjonera rozwoju technologii  oraz form informacji i zjawisk medialnych.
                 Po tak efektownym wprowadzeniu w dyskusji wystąpiły : Barbara Kulik, Maria Wiśniewska, Barbara Droździel i Bożena Majdanik, prezentując wielowątkową wymianę opinii i zdań, obejmującą nie tylko interesujące szczegóły biografii Stanisława Lema, ale także tematykę jego dzieł, jak bestseller „Astronauci”, „Cyberiada”, „Solaris”, „Dzienniki gwiazdowe” i wiele innych, stanowiących klasykę tego gatunku, wydawane w milionach egzemplarzy i tłumaczonych na ponad 40 języków świata, które przyniosły zasłużoną sławę autorowi, jako twórcy i lidera literatury fantastyczno-naukowej oraz nominata do Nagrody Nobla.
                 Podkreślano przy tym wielkość form literackich uprawianych przez Lema – opowiadania, powieści, felietony, artykuły prasowe, eseje, publicystyka literacka, scenariusze widowisk radiowych i TV, wiersze, dramaty, krytyka literacka, fraszki, recenzje, listy i przedmowy.
                 Za swą przebogatą twórczość wizjonerską Lem był wielokrotnie nagradzany, wyróżniany i odznaczany najwyższymi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, a ostatnim jego dziełem była powieść pt. „Fiasko” – utwór poświęcony problematyce pionierskiego lotu do innej gwiazdy oraz próby kontaktu z pozaziemską cywilizacją.
                 Po wyczerpaniu dyskusji padła zapowiedź następnego spotkania klubowego jeszcze w czerwcu, a następnie zorganizowania wycieczki po Roztoczu w okresie wakacyjnym.