O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Spotkanie rekonstruktorów

Spotkanie rekonstruktorów

Chociaż do kolejnej rekonstrukcji historycznej bitew pod Tomaszowem pozostało jeszcze sporo czasu, to jednak tomaszowskie grupy rekonstrukcyjne już teraz przystąpiły do przygotowań i doskonalenia swych umiejętności i ról, by gdy przyjdzie na to pora, jak najlepiej zaprezentować się w tym widowisku.
Potwierdzeniem tego jest zorganizowany już po raz czwarty Piknik Historyczny, który w dniu 13 czerwca odbył się w Nowosiółkach, dzięki inicjatywie miejscowego pasjonata i regionalisty  Daniela Pawłowskiego i jego przyjaciół.
                        Wspomagają go czynnie  grupy rekonstrukcyjne, zaprzyjaźnione zespoły, jak i  władze administracyjne gminy i tomaszowskiego starostwa, a w tym wicestarosta Jarosław Korzeń, który także był obecny na imprezie.
                        Na atrakcyjny program pikniku złożyły się prezentacje uzbrojenia i umundurowania w wykonaniu GRH „WIR” oraz stoiska 25. Lekkiej Brygady Piechoty WOT z Zamościa, a ponadto wystąpienia regionalistów Zdzisława Pizuna i Sławomira Litkowca oraz warsztaty artystyczne prowadzone przez Kingę Łuczak i Katarzynę Warmińską – Mazurek.
                        Największą jednak porcję wrażeń podczas IV Pikniku stanowiły elementy rekonstrukcji historycznej, na którą złożyły się: zaimprowizowane  przejście przez granicę grupy pielgrzymów, scena walki Wehrmachtu z żołnierzami WP, ściąganie kontyngentu i wywózka Polaków na roboty do Niemiec, jak też potyczka partyzantów z Niemcami. Epizody te były odegrane z ogromną dynamiką i naturalizmem przez członków GRH „WIR”, żołnierzy Szwadronu 1. Pułku Kawalerii KOP oraz GRHLC z Tomaszowa, zaś całość komentował na bieżąco Stanisław Koper.
                        Na szczególną uwagę zasługuje charakterystyczna postać zakonnika – Józefa Szajewskiego, posiadających ogromne doświadczenie aktorskie dorosłych i młodzieży grupy z Majdanu Górnego i Tomaszowa, którzy także zabłysnęli talentem kulinarnym w przygotowaniu przysmaków regionalnych, jak też pań z KGW.
                        Na scenie patriotycznej w części końcowej IV Pikniku wystąpili harcerze DH „Modrzewie” z Telatyna oraz Zespół Artystyczny „Fermata” pod kierownictwem Stanisława Michalczuka.