O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
FINIS CORONAT OPUS

FINIS CORONAT OPUS

Wyjątkowo bogaty i różnorodny w formach i treści był podjęty 25 maja br. program imprez i wydarzeń zaplanowany i zrealizowany z okazji obchodów 400-lecia rocznicy nadania miastu prawa magdeburskiego. Bardzo ciekawa była też uroczystość, podsumowująca te obchody, która odbyła się w czwartek 7 października
Dodać przy tym należy, że zarówno termin jak i miejsce sfinalizowania programu trwającego przez 135 dni całego cyklu wydarzeń nie było bynajmniej dziełem przypadku, lecz miało wymiar historyczny i symboliczny. Oto cztery wieki temu  7 października 1621 r. król Zygmunt III Waza w obozie pod Tomaszowem przyjął na audiencji delegację tomaszowskich mieszczan, by na ich prośbę potwierdzić przywilej wydany przez Tomasza Zamoyskiego, zaś drugi ordynat własnym sumptem ufundował wybudowaną w latach 1627-1629 świątynię ZNMP, gdzie 7 października br. odbyła się Msza św. dziękczynna zamykająca obchody rocznicowe.
                 W jej trakcie, po hymnie Gaude Mater Polonia wykonanym przez Zespół Artystyczny „Tomaszowiacy”, ks. prałat dziekan i kustosz Sanktuarium Czesław Grzyb, w asyście ks. proboszcza Jerzego Sopla, w podniosłej homilii skierowanej do wspólnoty parafialnej, władz samorządowych i zaproszonych gości, nawiązał zarówno do szeregu faktów z odległej przeszłości miasta, postaci króla jako obrońcy wiary i wartości chrześcijańskich, działalności Tomasza Zamoyskiego, ale także odniósł się do problemów współczesności niosących zagrożenie moralne, społeczne i narodowe.
                 Po nabożeństwie zakończonym udzieleniem błogosławieństwa wiernym i złożeniu  zniczy pod Kolumną Pamięci przy Drodze Krzyżowej, dalsza część uroczystości kontynuowana była w sali teatralnej Tomaszowskiego Domu Kultury, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego dwaj absolwenci miejscowej Państwowej Szkoły Muzycznej – Patryk Rachański i Szymon Patro, popisowo wykonali hejnał miasta Tomaszowa autorstwa mjra Bogdana Pałczyńskiego, po czym na estradzie wystąpili członkowie Zespołu Folklorystycznego „Roztocze” prezentując repertuar „Zabawy na Spiszu”.
                 Następnie miało miejsce okolicznościowe wystąpienie burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego, który powitał tomaszowskich kapłanów i zacnych gości jubileuszu: parlamentarzystów Beatę Strzałkę i Sławomira Zawiślaka, dyr. biura posła Tomasza Zielińskiego Annę Romanowicz, wicewojewodę lubelskiego Roberta Gmitruczuka, wicemarszałka województwa lubelskiego Michała Mulawę, Pawła Marca reprezentującego KUL, Andrzeja Olborskiego z PGE Zamość, starostę i wicestarostę, radnych Rady Powiatu i Miasta z jej przewodniczącym Mirosławem Fusem, burmistrzów miast i wójtów gmin powiatu, delegację z partnerskiego Wysylkiwa, służby mundurowe Policji, PSP i Straży Granicznej oraz Nadleśnictwa Tomaszów, prezesów, dyrektorów oraz kierowników instytucji oraz urzędów z terenu miasta i powiatu.
                 Następnie burmistrz dokonał szczegółowego podsumowania przebiegu obchodów 400. rocznicy nadania prawa miejskiego i zatwierdzenia przywileju lokacyjnego dla Tomaszowa, wymieniając wszystkie placówki dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze, jak i instytucje oraz stowarzyszenia – MBP, OSiR, TTR, podjęte przez nie wszelkiego typu inicjatywy dla uczczenia i upamiętnienia jubileuszu miasta o charakterze artystycznym, patriotycznym, wydawniczym i sportowym. Burmistrz podkreślił przy tym zasadniczą rolę mediów w promocji miasta, jak i znaczące wsparcie udzielane przez  sponsorów, a przy tej okazji poinformował, że na przełomie października i listopada br. zostanie oddana do użytku obwodnica, stając się tym samym symbolem wejścia miasta w następne stulecie jego historii.
                 Emocjonującym momentem podsumowującym program obchodów 400-lecie Tomaszowa było wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień. Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk za wybitne zasługi w działalności społecznej i samorządowej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczył burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego a Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Janusz Brodowski, Mirosław Fus i Jacek Pawłucki.
                 Medalem Złotym za Długoletnią Służbę został odznaczeni: Anna Caryk, Barbara Drapała, Agnieszka Franczak, Danuta Dyniec, Wiesława Jakubiak, Maria Kobiałka, Henryk Nowosad, Bogusław Stawarski, Jadwiga Światowiec, Małgorzata Trzeciak i Leszek Wenc.
                 Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Elżbieta Kopacz i Monika Teterycz, zaś Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Anna Góra, Sławomir Kędra, Dorota Lizut, Luiza Myszkowska, Monika Nocek, Sylwia Skorupska i Henryka Truś.
                 Z kolei Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej odznaczeni zostali: Agata Bielak, Henryk Ferens, Barbara Jarczak, Stanisław Jarczak, Krzysztof Kostrubiec, Tamara Krzaczkowska, Maria Luty oraz Beata Pyda.
                        Natomiast Dyplomem Uznania Ministra Kultury, Dziedzictwa 

Narodowego i Sportu wyróżnieni zostali: Artur Antoniewicz, Wioletta Burda, Małgorzata Lisikiewicz, Marzena Proc, Barbara Suchowierzch i Małgorzata Wojnar.

                 Ponadto Wojewoda Lubelski Lech Sprawka nadał okolicznościowy dyplom uznania z Medalem Wojewody Lubelskiego burmistrzowi Tomaszowa Lubelskiego Wojciechowi Żukowskiemu.

                 Wyróżnienie to przyznano za: dbałość o dynamiczny rozwój miasta, prowadzenie inwestycji podnoszących jakość życia mieszkańców takich, jak modernizacja budynków użyteczności publicznej oraz rewitalizacja rynku miasta, efektywne wykorzystanie środków unijnych i dotacji krajowych, rozbudowę infrastruktury sportowej, promowanie walorów turystycznych Tomaszowa Lubelskiego i regionu, zaangażowanie w inicjatywę Euroregionu Roztocze, z życzeniami sukcesów w dalszej działalności.

                 Po wręczeniu odznaczeń i wyróżnień miały miejsce oficjalne wystąpienia gości – wicewojewody Roberta Gmitruczuka, posłów Beaty Strzałki i Sławomira Zawiślaka, wicemarszałka Michała Mulawy i Starosty Henryka Karwana. W wystąpieniach nawiązywano i odwoływano się do historii miasta, jego rozwoju i wydarzeń, które miały decydujące znaczenie dla mieszkańców, składano gratulacje i życzenia na ręce władz samorządowych, w tym także z okazji rocznicy urodzin włodarza Tomaszowa, a ponadto deklarowano dalsze wsparcie inicjatyw miejskich, m.in. w dziele przeprowadzenia modernizacji obiektu TDK. Odczytano także listy posła Tomasza Zielińskiego i senatora RP Jerzego Chróścikowskiego.

                 Następnie dr hab. Marek Sioma redaktor naczelny Rocznika Tomaszowskiego zaprezentował treść najnowszego 10/2021 numeru publikacji, zaś burmistrz miasta wzorem lat ubiegłych dokonał wręczenia Medali Za Zasługi dla Tomaszowa Lubelskiego Andrzejowi Olborskiemu, Adamowi Syrtowowi, Markowi Siomie, Janowi Tarczyńskiemu i Tomaszowi Raczkiewiczowi, a na ręce dyr. Dariusza Krecha – dla TDK.