O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
W 103. rocznicę odzyskania niepodległości

W 103. rocznicę odzyskania niepodległości

Tegoroczne powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości, przygotowane przez powołany w tym celu Komitet Organizacyjny, przybrały wyjątkowo bogate formy i treść, obejmując czterodniowy cykl imprez i wydarzeń o charakterze patriotyczno – religijnym
Zapoczątkował je blok zajęć edukacyjnych adresowanych do uczniów klas młodszych szkół podstawowych, odbywający się w Muzeum Regionalnym im. dra Janusza Petera w poniedziałek 8 listopada, a następnie VI Przegląd Pieśni Patriotycznej zlokalizowany w TDK.
Natomiast we wtorek 9 listopada w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego odbyła się sesja historyczna pod hasłem „Niepodległa” obejmująca swą tematyką bitwę warszawską oraz postać Marszałka Józefa Piłsudskiego jako męża sanu, jak i szczegółowy opis jego wizyty w Tomaszowie w 1921r. Referaty wygłosili pracownicy merytoryczni IPN/Lublin oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Z kolei w środę 10 listopada w Muzeum Regionalnym nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Niepodległa”, zaś dyrektor placówki Robert Czyż zaprezentował wykład na temat postaw patriotycznych społeczności szkolnej tomaszowskiego gimnazjum w okresie międzywojennym. Równocześnie nastąpiło otwarcie wystaw plenerowych pt. „Lubelszczyzna w czasie wojny polsko – bolszewickiej”, „Węgierski październik 1956” oraz „Biografia Marszałka Józefa Piłsudskiego”.
Kulminacyjnym dniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości i rocznicy pobytu Marszałka Piłsudskiego w Tomaszowie był 11 listopada, kiedy to przy płycie upamiętniającej pobyt Marszałka w naszym mieście w 1921r., wieńce i wiązanki kwiatów złożyły delegacje: Koła Rejonowego SZŻ AK, dyrektor Delegatury Kuratorium w Zamościu Monika Żur reprezentująca Ministra Oświaty i Nauki, burmistrz Wojciech Żukowski i Przewodniczący RM, poseł Tomasz Zieliński, samorządowcy miasta i powiatu, dyrektorzy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego i Tomaszowskiego Domu Kultury, służby mundurowe Policji, Straży Granicznej, Komendy Straży Pożarnej oraz Nadleśnictwa Tomaszów, delegacje 3. Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, Powiatowego Urzędu Pracy, Związku Piłsudczyków o/Tomaszów, burmistrzowie miast i wójtowie gmin, NSZZ „Solidarność” O/Tomaszów i Sekcja Oświaty NSZZ „Solidarność”, Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne, dziatwa Przedszkola Samorządowego Nr 2, Sportowo – Artystycznej Akademia Uśmiechu, Przedszkola Niepublicznego Król Maciuś I, delegacje tomaszowskich szkół oraz Stowarzyszenie „Moje Nowosiółki”.
Następnie po przejściu do kościoła pw. św. Józefa uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn narodowy, po czym Henryk Karwan - starosta tomaszowski nawiązał do rocznicy odzyskania niepodległości, zaś młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego zaprezentowała montaż słowno – muzyczny wprowadzający obecnych w atmosferę Święta Niepodległości.
Ks. dziekan Grzegorz Chabros przewodniczył Mszy św. w asyście kapłanów tomaszowskich parafii, odprawianej w intencji Ojczyzny u wygłosił okolicznościową homilię.
Po zakończeniu liturgii uczestnicy obchodów wraz z Dętą Orkiestrą OSP i kompanią honorową WP z delegacjami i pocztami sztandarowymi przeszli pod Łuk Zwycięstwa na terenie I LO, gdzie starosta tomaszowski powitał gości: posła na Sejm RP Tomasza Zielińskiego, Grzegorza Tchorzewskiego, reprezentującego ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, Romana Bondyrę radnego Sejmiku Wojewódzkiego, Monikę Żur występującą w imieniu Przemysława Czarnka, poczty sztandarowe, kompanię WP, orkiestrę OSP, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych i samorządowców. Z kolei w oficjalnych wystąpieniach gości odczytano listy od premiera, ministrów Oświaty i Nauki, Aktywów Państwowych skierowane do organizatorów i uczestników uroczystości, a ponadto poseł Tomasz Zieliński przedstawił idee i założenia przyświecające wzniesieniu pomnika, poinformował o symbolice reliefów umieszczonych na Łuku Zwycięstwa, treści tablic, o urnach z ziemią pobraną z pól bitewnych Komarowa, Ossowa, Lwowa, Wilna, Radzymina i Oleandrów. Podkreślano wartości patriotyczne i wychowawcze płynące z faktu wzniesienia pomnika i jego lokalizacji, jako stwarzającej dobrą okazję do kształtowania osobowości młodych pokoleń Polaków.
Wicestarosta Jarosław Korzeń naświetlił stronę organizacyjną inwestycji, jako pierwszego tego typu upamiętnienia w kraju, inicjatorów i wykonawców pomnika, ludzi dobrej woli wspierających jego budowę, artystów autorów tablic i płaskorzeźb. Złożył przy tej okazji podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację Łuku Zwycięstwa, jako cennego dzieła patriotycznego i historycznego.
W dalszej części uroczystości rocznicowych miała miejsce salwa honorowa Kompanii WP, akt poświęcenia pomnika przez ks. prałata Czesława Grzyba i odczytanie apelu poległych.
Podniosłym momentem uroczystości była dekoracja Medalami 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W podzięce za krzewienie idei i czynów Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego członek Zarządu Krajowego płk Związku Piłsudczyków Stanisław Koper w asyście prezesa Oddziału Zw. Piłsudczyków RP o/Tomaszów płk Roberta Bondyry wręczyli medale następującym osobom: posłowi na Sejm RP Tomaszowi Zielińskiemu, księdzu Grzegorzowi Chabrosowi, ks. Czesławowi Grzybowi, ks. Jerzemu Sopelowi, ks. Grzegorzowi Świtalskiemu i komendantowi KP Państwowej Straży Pożarnej Mirosławowi Michońskiemu.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości organizatorzy zaprosili uczestników na posiłek przygotowany przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Pasiek, Hubinka, Podlodowa Gmina Łaszczów, Majdanka i Nabroża.
Klamrą spinającą powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości był koncert patriotyczny ph. „Blask chwały”, w wykonaniu Jana Pietrzaka i jego przyjaciół, który odbył się w TDK.