O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
SPOTKANIE AUTORSKIE W MBP

SPOTKANIE AUTORSKIE W MBP

W czwartek 18 listopada w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego odbyło się spotkanie z Marianem Adamem Staweckim, znanym nie tylko w środowisku Tomaszowa autorem wielu artykułów publicystycznych w prasie wojewódzkiej i lokalnej, pasjonata regionalizmu oraz autora licznych pozycji książkowych
Po przedstawieniu gościa wieczoru przez dyrektora MBP Jacka Pawłuckiego, M.A. Stawecki dokonał szczegółowej autoprezentacji, wspominając przy tym prowadzoną działalność dydaktyczną jako adiunkt, a odnosząc się do pracy redaktora stwierdził, że najbardziej zainteresowała go problematyka i tematy tzw. „drażliwe”, dotyczące spraw przemilczanych, traktowanych marginesowo i pomijanych przez innych.
         Stąd też został zainicjowany cykl artykułów, a następnie wydana książka o „Burcie” i tomaszowskim PUBP oraz wydana niedawno pozycja książkowa traktująca o tomaszowskich Żydach, zaś aktualnie jej dalszy ciąg stanowiący temat spotkania, bo pozycja pt. „Magiel z zapachem cynamonu. Społeczność żydowska Tomaszowa Lubelskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego 1918-1939”.
         W dalszym ciągu wystąpienia gość spotkania stwierdził, że ta grupa mieszkańców Tomaszowa stanowiła przez lata zasadniczą większość ludności miasta i odegrała znaczącą rolę w jego życiu gospodarczym, społecznym i politycznym, zasługując na bliższe poznanie i udokumentowanie. Stąd też pojawiła się inspiracja podjęcia tego tematu w postaci publikacji, tym bardziej, że odmienność obyczajowa tej grupy, jej tradycje, religia, ubiory od zawsze budziły niezaspokojoną ciekawość, kontrowersje i plotki wśród pozostałej części społeczeństwa.
         Autor, przedstawiając treść swej książki na tle historii miasta, ale i kraju oraz życie jego mieszkańców, zapoznał uczestników spotkania z trybem życia tomaszowskich Żydów decydującym o rytmie funkcjonowania miasta, nadających mu swoisty odmienny koloryt, podejmujących inicjatywy, jak budowa hal, ich profesjach, silnie konkurujących z Polakami na wielu polach i obszarach działalności.
         Z wypowiedzi autora można było się dowiedzieć o żydowskim szkolnictwie w Tomaszowie, roli tej nacji w Radzie Miejskiej, zaangażowaniu w życie polityczne, relacjach z Polakami, które to tematy znalazły miejsce w książce.
         Przy okazji spotkania M.A. Stawecki odniósł się do rekonstrukcji akcji kompanii „Kostka” na tomaszowski PUBP, oceniając ten fakt jako próbę pisania historii na nowo. W drugiej części spotkania zabierali głos jego uczestnicy, głównie seniorzy w nadzwyczaj skromnej liczbie 19 osób, głównie z Dyskusyjnego Klubu Książki. Marcin Rechulicz reprezentujący wydawcę,Jadwiga Adach, Agnieszka Cymbała, Zbigniew Dziurkowski wyrażali zadowolenie, że mieli okazję poznania fragmentu historii Tomaszowa stanowiącej dla nich dotychczas „białą plamę”.
         Diametralnie inną opinię i ocenę nt. zaprezentowanego dzieła nakreślił Jarosław Joniec prezes Zarządu Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego, który wprost zarzucił autorowi, że nie zna on ani archiwów, ani też znajdujących się w nich materiałów dot. Żydów. Przypomniał przy tej okazji miażdżącą recenzję, z jaką spotkała się wcześniejsza pozycja M.A. Staweckiego „Tomaszów z pejsami”. Ponadto zarzucił gościowi spotkania, że zamieścił w treści książki dłuższy fragment pracy innego autora, jako swój własny, nie powołując się na źródło. W konkluzji udzielił rady M.A. Staweckiemu, by w swych publikacjach nie podejmował tematów, które nie są mu dostatecznie znane.
         Po wyczerpaniu dyskusji dyr. Jacek Pawłucki jako prowadzący i organizator spotkania podziękował gościowi wieczoru i jego uczestnikom, po czym chętni mieli możliwość zakupu książki i uzyskania dedykacji z autografem autora.