O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
MUZEUM CZCI SWEGO PATRONA

MUZEUM CZCI SWEGO PATRONA

W 130 rocznicę urodzin dra Janusza Petera, tomaszowskie Muzeum Regionalne jego imienia podjęło inicjatywę uczczenia tej niezwykłej, jednej z najważniejszych i znaczących postaci w historii naszego miasta
Od 26 listopada br. do 28 lutego 2022r. w salach wystawowych tomaszowskiej placówki muzealnej czynna będzie ekspozycja, na której zostanie zaprezentowany w różnych formach dorobek życia tej imponującej wszechstronnymi zainteresowaniami, umiejętnościami i działaniami postaci. Organizatorzy zgromadzili na niej m.in. szereg osobistych przedmiotów doktora, jak np., tabakierka, papierośnica, fartuch lekarski, jego obrazy i rysunki, dokumenty, prace publicystyczne, zbiory fotografii, aparat fotograficzny, brzytwę, oryginalną receptę z podpisem doktora, książki, część zbiorów muzealnych zgromadzonych przez niego itp.
         Doktor Janusz Peter był postacią nietuzinkową a legendą stał się już za życia. Urodził się 26 listopada 1891r. w Skolem (dziś Ukraina), studiował prawo, a następnie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego. Jako lekarz brał udział w pierwszej wojnie światowej i w III powstaniu śląskim. Stanowisko dyrektora tomaszowskiego szpitala objął w 1927 roku, poświęcając mu cały swój czas i energię, doprowadzając do niezwykłego rozwoju tej placówki – z 25 łóżek do 500 i zorganizowania 10 oddziałów. Za jego dyrektorowania tomaszowski szpital był jednym z największych w Polsce.
         Podczas II wojny światowej dr Peter zaangażował się w konspirację niepodległościową (BCh), leczył żołnierzy, partyzantów i ludność cywilną.
         Godny podziwu jest dorobek intelektualny doktora. Opublikował nie tylko szereg prac z dziedziny medycyny, dziejów służby zdrowia w Tomaszowie, ale także monografię miasta pt. „Szkice z przeszłości miasta kresowego” oraz cenny zbiór artykułów i relacji pt.: „Tomaszowskie za okupacji”.
         Jego pasja i zafascynowanie regionalizmem zaowocowały zbieractwem pamiątek z przeszłości i doprowadziły do zorganizowania w 1963 r. Muzeum Regionalnego, którego został pierwszym kustoszem. Dr Janusz Peter zmarł 6 lutego 1963 r. pozostając we wdzięcznej pamięci mieszkańców miasta i powiatu i to nie tylko swych pacjentów.
         Przygotowana wystawa pamiątek po tej niezwykłej, wyrastającej ponad przeciętność postaci, została wzbogacona o film dokumentalny oraz wspomnienia osób współczesnych doktorowi, co pozwoli przypomnieć na nowo jego działalność zawodową, społeczną oraz wyjątkową rolę w dziejach miasta.