O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
NOC MUZEÓW 2022’ W TOMASZOWSKIM MUZEUM REGIONALNYM

NOC MUZEÓW 2022’ W TOMASZOWSKIM MUZEUM REGIONALNYM

Wyjątkowo różnorodny i atrakcyjny program towarzyszył tegorocznej edycji imprezy pn. „Noc Muzeów”, co przełożyło się na liczną frekwencję publiczności. Tematem przewodnim wieczór węgierski
         Po wprowadzeniu w tematykę i atmosferę spotkania przez dyrektora tej placówki Roberta Czyża, odbywającego się ph. „Węgier Polakiem. Tibor Csorba na Roztoczu”,  rozpoczął się wieczór węgierski. Zainaugurował go wykład kuratora wystawy Katarzyny Warmińskiej-Mazurek. Prelekcja objęła rys geograficzny patrona imprezy, jako literata, pedagoga, artysty-malarza zafascynowanego Roztoczem. Z kolei nastąpiła ilustrowana slajdami opowieść o historii, kulturze i sztuce Węgier, w tym o twórczości plastycznej bohatera spotkania.
         W dalszej części wieczoru organizatorzy zaprosili uczestników imprezy na degustację potraw kuchni węgierskiej przygotowanych przez tomaszowską restaurację „Cud Miód”. Dalszym atrakcyjnym elementem spotkania był blisko godzinny koncert sekstetu instrumentalnego „Bonum Voces” prezentującego bogaty repertuar utworów z kręgu kulturowego Węgier i sąsiednich krajów.
         Po obejrzeniu prac plastycznych zgromadzonych w salach Muzeum Regionalnego przy ul. Wyspiańskiego, dyrektor placówki zaprosił gości do zwiedzenia wystawy „Tomaszów w dwudziestoleciu międzywojennym” przy ul. Zamojskiej, zbiorów w izbie Terroru Komunistycznego przy ul. Lwowskiej oraz ekspozycji przy ul. Wyspiańskiego pt. „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” i „Doktor Janusz Peter – w 130. rocznicę urodzin”.
         Emisja filmu o doktorze Peterze pt. ”Był dla nas jak Bóg” stanowiła finał tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Tomaszowie, zrealizowanej dzięki dofinansowaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka.