O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
W rocznicę bitew tomaszowskich

W rocznicę bitew tomaszowskich

W dniach 15-18 września br. dla uczczenia 83. rocznicy bitew stoczonych pod Tomaszowem Lubelskim przez Zgrupowanie Armii „Kraków” oraz Armii „Lublin” oraz wojsk Frontu Północnego z agresorem niemieckim i sowieckim, odbył się cykl imprez i uroczystości zorganizowanych ph. „Ocalić od zapomnienia”
Patronat narodowy nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda, a Komitet Honorowy sprawował bp. WP Wiesław Lechowicz, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojciech Żukowski burmistrz miasta oraz Stowarzyszenie JS. 2019. Tegoroczny program imprez i uroczystości rocznicowych zapoczątkował dwudniowy cykl wydarzeń przygotowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN o/Lublin, reprezentowane przez Magdalenę Śladecką ze współpracownikami, którzy w ramach „Przystanek Historia” zorganizowali na terenie Siwej Doliny grę terenową przy wsparciu członków Klubu Warszawskiej Brygady Pancerno – Motorowej i 8. pp. Legionów.
W grze uczestniczyły trzy patrole z tomaszowskiej Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego – w sumie 90 osób wraz z opiekunami, a uczestnicy dzięki temu poznali pojazdy oraz uzbrojenie wykorzystywane przez żołnierzy Wojska Polskiego w wojnie 1939r. Ponadto uczniowie wzięli udział w tematycznych grach planszowych, a pogadanka dr Andrzeja Gładysza z KUL przybliżyła im przebieg bitew tomaszowskich oraz skłoniła do pogłębionej refleksji i pamięci o wydarzeniach sprzed 83. lat i kształtowała postawy patriotyczne.
Do obchodów 82. rocznicy walk pod Tomaszowem włączyło się tomaszowskie Muzeum Regionalne, gdzie w piątek 16 września została otwarta wystawa stała. Na ekspozycji obok archiwalnych fotografii z września 1939r. z Tomaszowa i okolic znalazły się oryginalne sztandary Wojska Polskiego z V PSP i I Batalionu Saperów, broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego pochodzący z pod tomaszowskich pól bitewnych. Ponadto na wystawie uruchomiono także emisję filmów o tomaszowskim Wrześniu, a na użytek publiczności zainaugurowano działalność multikiosku ukazującego przebieg bitew i przybliżającego wydarzenia wojny sprzed 83. lat.