O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
U seniorów o polskich lasach

U seniorów o polskich lasach

Z cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi”, w siedzibie Klubu LTM+ przy ul. dra Andrzeja Rybickiego, tomaszowscy seniorzy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści leśniczego Jerzego Brońkowskiego, który po prawie pięćdziesięciu latach pracy przeszedł na zasłużoną emeryturę. Ponieważ problemy związane z leśnictwem z racji wieloletniej praktyki zawodowej były i są mu doskonale znane, wykład przygotowany dla seniorów LTM miał charakter profesjonalny, a zapoczątkowała go informacja o stratach poniesionych przez nasze lasy w okresie I i II wojny światowej oraz okupacji, kiedy to nasi zaborcy, a następnie okupanci prowadzili rabunkową gospodarkę lasów na terenie naszego kraju.
Doszło wówczas do ogromnych strat w drzewostanie, a ponadto okupanci rozstrzelali 80% polskich leśników oskarżając ich o udział w ruchu oporu i udzielanie wsparcia partyzantce niepodległościowej.
W dalszej części wykładu seniorzy dowiedzieli się szczegółów o odbudowie zniszczonych lasów, o gospodarce leśnej, w tym na terenie powiatu tomaszowskiego, o tzw. „dziesięcioletnich planach urządzania lasu”, konkretnej pracy leśników dalekiej od obiegowych opinii oraz o rodzajach zabiegów prowadzonych w drzewostanie, tzw. „wieku rębnym”, jak i stanie utrzymania naszych lasów jako najlepszym w Europie. Gość Klubu LTM+, także jego członek, wyraził jednoznacznie negatywną opinię nie tylko o tzw. „ekoterrorystach” podejmujących nieprzemyślane działania za środki finansowe pochodzące z podejrzanych źródeł, ale także zakwestionował próby UE przejęcia zarządzania naszymi lasami. Tomaszowski leśniczy zarysował także aktualne problemy i sprawy związane z lasami państwowymi, nielimitowany czas pracy leśniczego wiążący się z ogromną odpowiedzialnością i obciążeniem przez okrągły rok, borykanie się ze szkodnikami drzew i złodziejami leśnymi, szkodami i ochroną zwierzyny oraz zaśmiecaniem lasu. Leśniczy stwierdził, że lasy polskie działają dzięki wyjątkowym formom działalności, w których realizowane są pozornie sprzeczne cele – gospodarowanie i ochrona środowiska obejmująca zrównoważony stan drzewostanu, a jednocześnie pielęgnację, ochronę i wycinkę drzew. Gość seniorów dodał także, że lasy w Polsce są formą przedsiębiorstwa istniejącego od stu lat, a jego funkcjonowanie i zarządzanie jest obwarowane wydaną ustawą.
Na zakończenie prelekcji seniorzy Klubu LTM+ zadali szereg pytań dotyczących szeroko pojętego tematu wykładu, na które uzyskali kompetentne odpowiedzi. Podziw słuchaczy wzbudził piękny okaz kordelasa, który gość spotkania otrzymał w nagrodę za wzorową pracę zawodową od Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.