O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
„Życie nie tylko po to jest by brać!”. Koncert wielkanocny Tomaszowskiego Zespołu Teatralnego.

„Życie nie tylko po to jest by brać!”. Koncert wielkanocny Tomaszowskiego Zespołu Teatralnego.

Wydarzeniem artystycznym, które w Niedzielę Palmową wybrzmiało z sali koncertowej tomaszowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej, był montaż poetycko – muzyczny wystawiany tradycyjnie w tym okresie przez Tomaszowski Zespół Teatralny pod kierunkiem Marii Kozyry.
Młodzi artyści Zespołu w trakcie kilku spektakli tego widowiska skierowali do tomaszowskiej publiczności uformowane słowa pieśni i wiersze ks. J. Twardowskiego, L. Staffa, T. Różewicza, A. Oppmana, E. Skarżyńskiej, R. Mc Gougha, C. Miłosza, C. K. Norwida, odnoszące się nie tylko do najważniejszego w roku liturgicznym święta - całość bowiem tego widowiska zawierała liczne nawiązania do sytuacji i postaci biblijnych, do relacji międzyludzkich, a także stosunku człowieka do Boga, prowokując widownię do przemyśleń i głębokich refleksji z tymi osobistymi problemami i dylematami. Stąd też motywem przewodnim występu stale przewijającym się w zaprezentowanych utworach było motto: „Życie nie tylko po to jest, by brać”, skłaniające do przyjęcia postawy altruistycznej, do traktowania każdego człowieka, jako równorzędnego partnera potrzebującego naszego wsparcia i pomocy. Odwoływanie się konferansjerów i przywoływanie rzeczywistości ewangelicznej sprzed 2000 lat oraz tragicznej postaci Jezusa, sekwencje jego ostatnich chwil ziemskiej drogi, dramatyzm słów jego matki kierowany do okrutnych ludzi wzbudzały niesamowitą atmosferę odbioru przedstawienia i zdecydowanie wzmacniały zdarzenia słuchaczy przesądzając o trafności przyjętej konstrukcji sztuki. Na to nakładała się symboliczna wręcz scenografia podkreślająca smutek cmentarnych barw i powagę towarzyszącą spektaklowi, a liczne analogie i implikacje do współczesności, do religii i wiary wraz z innymi elementami splatały się w jedną, umiejętnie skomponowaną całość.
Integralną częścią przedstawienia były występy Zespołu Artystycznego Tarna-Vox pod batutą Wiesławy Grabek – Woś, prezentującego utwory o charakterze sakralno – patriotycznym, a poziom wykonawczy chóru mógł zaimponować każdej publiczności. Pełny profesjonalizm realizacji tego widowiska poetycko – muzycznego odnoszący się zresztą nie tylko do chóru, ale i recytatorów, instrumentalistów towarzyszących wokalistom, jak i pary konferansjerów budził podziw i uznanie. Z kolei wynik poświadczenia i umiejętności ekipy technicznej TDK zdecydował nie tylko o tym, że przedstawienie przebiegało bez najmniejszych zakłóceń, ale odbiór jego treści był wzmocniony o szereg nowych efektów, wrażeń i doznań satysfakcjonujących zarówno publiczność, twórców, jak i artystów.
Scenę zbiorową stanowiącą finał spektaklu widownia przyjęła owacjami na stojąco, po czym burmistrz miasta Wojciech Żukowski i ks. prałat Czesław Grzyb złożyli wyrazy uznania i podziwu pani reżyser i autorce scenariusza Marii Kozyrze oraz wszystkim artystom, zaś dyrektor TDK Dariusz Krech przekazał okazały kosz kwiatów.