O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
84. Rocznica Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

84. Rocznica Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na uroczystości upamiętniające 84.rocznicę Bitwy pod Tomaszowem, które odbędą się w dniach 15-17 września 2023 roku w Tomaszowie Lubelskim. Rekonstrukcja bitew tradycyjnie odbędzie się na polach Dąbrowy Tomaszowskiej. Szczegóły na plakacie. Zapraszamy.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach 84. rocznicy bitew tomaszowskich, w ramach których, obok oficjalnych uroczystości, odbędzie się widowiskowa rekonstrukcja walk nawiązujących do kampanii wrześniowej 1939 r.

 

            „Wrześniowe drogi” to cykl konferencji popularnonaukowych i spotkań z żywą historią, organizowany we współpracy z Lubelskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w dniu 17 września 2022 roku. Inicjatywa przewiduje prezentację historii 1 PSP  dla szerokiego grona odbiorców w miejscowości naszego regionu, przez które wiódł szlak bojowy w 1939 r. tj Susiec, Łosiniec, Pasieki i Tomaszów Lubelski. „Za Ojczyznę, za Honor, za Nas” program historyczny dla młodzieży o Wojnie Obronnej 1939 r. - organizowany we współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - Tomaszowski Dom Kultury.

           W sobotę 16 września XIV zapraszamy na  XII Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., którego start honorowy będzie miał miejsce przy pomniku Żołnierzom Września 1939 r. w Tomaszowie Lubelskim. Następnie rozpoczną się XV Biegi Uliczne z okazji 84. rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim - Stadion OSiR „Tomasovia”.

Tego dnia zapraszamy również na uroczystości patriotyczno–religijne - Mszę Św. w intencji poległych Obrońców Ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują przed pomnik Żołnierzom Września 1939 r. i na Cmentarz Wojenny 1939 r. w Tomaszowie Lubelskim. Wezmą tam udział w Apelu Poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz złożą wieńce w asyście Grup Rekonstrukcji Historycznej. Na zakończenie mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego oraz zaproszeni goście mogą wziąć udział w koncercie Orkiestry Wojskowej z Lublina, który odbędzie się w Parku Miejskim

            W niedzielę 17 września 2022 roku w Dąbrowie Tomaszowskiej na Łąkach Stadniny koni „Pod Lasem” odbędzie się Msza Święta w intencji Żołnierzy Września 1939 r.

Następnie zapraszamy na dynamiczną prezentację wyposażenia Wojska Polskiego z okresu II RP. Jest to XV Rekonstrukcja historyczna przedstawiająca jeden z wybranych epizodów walk Warszawskiej Brygady Pancerno – Motorowej oraz 1 Pułku Strzelców Pieszych z Niemcami w I Bitwie pod Tomaszowem Lubelskim w 1939 r. Będzie ona połączona z piknikiem historycznym z udziałem Grup Rekonstrukcji Historycznej.

            Wydarzenie „Rekonstrukcja historyczna bitew pod Tomaszowem Lubelskim” bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

 

Program obchodów rocznicowych:

 

Piątek 15.09.2023 r.

„Wrześniowe drogi” – cykl spotkań z żywą historią, organizowany we współpracy

z Lubelskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej - Inicjatywa przewiduje prezentację historii dla szerokiego grona odbiorców.

 

Sobota 16.09.2023 r.

godz. 11.00 - XII Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. - start stadion OSiR „Tomasovia” Al. Sportowa 8 w Tomaszowie Lubelskim,

godz. 11.15 - XV Biegi Przełajowe z okazji 84. rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim – start stadion OSiR „Tomasovia” Al. Sportowa 8 w Tomaszowie Lubelskim,

godz. 12.00  - GROT – 23 manewry grup rekonstrukcji historycznej – szkolenie taktyki plutonu strzeleckiego wg regulaminów II RP,

godz. 15.00 - Uroczystości patriotyczno – religijne:

 Msza św. w intencji poległych Obrońców Ojczyzny - przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Żołnierzom Września 1939 r. i na Cmentarz Wojenny

1939 r. w Tomaszowie Lubelskim,

  • Apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego,
  • Złożenie wieńców w asyście Grup Rekonstrukcji Historycznej.
  • 18.00 – Koncert orkiestry wojskowej z Lublina – Amfiteatr w Parku Miejskim.

 

Niedziela 17.09.2023 r.

  • 11.00 - Dąbrowa Tomaszowska – Łąki Stadniny koni „Pod Lasem”:
  • Msza Święta w intencji Żołnierzy Września 1939 r.,
  • Dynamiczna prezentacja wyposażenia Wojska Polskiego z okresu II RP,
  • „Ocalić od zapomnienia” XV Rekonstrukcja historyczna przedstawiająca jeden

z wybranych epizodów walk z Niemcami w I Bitwie pod Tomaszowem Lubelskim

w 1939 r.,

  • Piknik historyczny z udziałem Grup Rekonstrukcji Historycznej.