O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Walentykowe top książki

Walentykowe top książki

Jeśli dotychczas typowe spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP im. Tomasza Zamoyskiego obejmowały recenzje nt. pozycji z literatury dyktowanych przez Instytut Książki, to z okazji popularnych „Walentynek” moderator DKK Alicja Stojko zaproponowała omówienie i dyskusję nad treścią utworów stanowiących klasykę literatury polskiej i obcej. W dodatku treść tematyki wybranych książek prezentowanych 13 lutego w przeddzień Święta Zakochanych zawierała liczne wątki związane z historią życia i miłością bardziej lub mniej znanych par. Podczas spotkania odbywającego się tradycyjnie przy kawie, herbacie i domowych smakołykach przygotowanych przez panie zostały m.in. zarysowane pozycje „Anna Karenina” Lwa Tołstoja, „Duma i uprzedzenie” Jane Austin, „Romeo i Julia” Williama Shakespeare, „Trędowata” Heleny Mniszkówny oraz „Wichrowe Wzgórza” Emily Brontë.
Panie Jadwiga Adach, Małgorzata Cymbała, Elżbieta Ślepokura, Barbara Kulik, Maria Wiśniewska oraz Henryka Ignacak przedstawiły zasadnicze elementy powieści, a biorący udział w dyskusji podkreślali fakt, że warto było ponownie przypomnieć sobie szczegóły tych książek, przeżyć jeszcze raz ich treść i inaczej odebrać ją po upływie wielu lat. Potwierdzano ogromną wartość i moc miłości, który to temat podejmowali wielcy pisarze o sławie światowej oddając ducha epoki. Z rozczarowaniem stwierdzano, że te i inne dotychczasowe bestsellery są bezwzględnie eliminowane ze spisu lektur, jak to ma m.in. miejsce z „Trylogią” Henryka Sienkiewicza. Jednocześnie stwierdzano, że książki te odznaczają się wysokimi nieprzemijającymi wartościami poznawczymi i humanistycznymi. Z całą odpowiedzialnością potwierdzano, że wartości te znajdowały i nadal znajdują uznanie u wszystkich grup pokoleniowych.