O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Dzień kolorowej skarpetki w Przedszkolu Samorządowym nr 1 im. Jana Brzechwy

Dzień kolorowej skarpetki w Przedszkolu Samorządowym nr 1 im. Jana Brzechwy

Dzień 21 III jest Światowym Dniem Zespołu Downa. Data przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy a osoby Zespołem Downa 3. Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 1 im. Jana Brzechwy na znak wsparcia, solidarności i tolerancji osób z Zespołem Downa, założyły kolorowe skarpetki nie do pary. Kolorowa skarpetka to symbol niedopasowanych chromosomów, symbol niedostosowania społecznego, a poza tym chromosom ma kształt przypominający skarpetkę.

Z tej okazji nauczycielki poszczególnych grup przeprowadziły rozmowy, pogadanki, prezentacje i filmy na temat osób posiadających tę wadę genetyczną.

Dzieci z grup integracyjnych III Kaczuszki i X Krasnoludki, prezentowały swoje kolorowe skarpetki w pokazie mody. Tego dnia odbywały się gry i zabawy było wesoło, barwnie i kolorowo. Nagranie z tego wydarzenia zostało umieszczone na stronie internetowej oraz przedszkolnym facebooku. Wszystkie przedszkolaki wykonały swoje własne kolorowe skarpetki nie do pary, różnymi technikami plastycznymi.

Ten specjalny dzień służył zwiększeniu świadomości przedszkolaków i ukazaniu, że wokół nich żyją dzieci z różnymi dysfunkcjami i wadami oczekującymi od nich akceptacji i zrozumienia.

 

Małgorzata Czapla
Ewelina Herda