O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Galerie w plenerze zapraszają

Galerie w plenerze zapraszają

Kustosz Izby Pamięci Terroru Komunistycznego przy ul. Lwowskiej, funkcjonującej w ramach Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera, zaprasza do obejrzenia wystawy znajdującej się przy wejściu od ul. Lwowskiej, a poświęconej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego
Ekspozycja urządzona w bezpośrednim zapleczu Izby w układzie chronologicznym przedstawia naszego bohatera narodowego w sposób wielowątkowy, począwszy od wileńskiego harcerza, kresowego zagończyka - strażnika polskich kresów a także jego udział w bitwie warszawskiej oraz wojnie 1939r., ojca rodziny, wreszcie ochotnika do Auschwitz i uczestnika powstania warszawskiego, żołnierza I Korpusu i wysłannika gen. Andersa do kraju.
             Ekspozycja ilustrująca także poszukiwania i upamiętnienia tej wielowymiarowej postaci, godnej najwyższego uznania i poznania, została zorganizowana dzięki materiałom przygotowanym przez IPN o/Lublin.
             Także w plenerze została umieszczona wystawa znajdująca się obok wejścia do Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego przy ul. Wyspiańskiego, gdzie wielu przechodniów zatrzymuje się przed umieszczonymi planszami poświęconymi upamiętnieniu zbrodni katyńskiej jako zagłady polskich elit. Na planszach znalazły się liczne fotografie archiwalne, informacje, wycinki prasy, mapy ilustrujące m.in. agresję sowiecką na Polskę w 1939r., deportacje, obozy NKWD, zbrodniczy dokument władz sowieckich z 5 marca 1940r. o rozstrzelaniu polskich jeńców, zbrodnię w liczbach, portrety katów, ujawnienie zbrodni katyńskiej, postacie zamordowanych, początki kłamstwa katyńskiego i walkę o ujawnienie prawdy.
             Z kolei od wejścia do LO w kierunku Muzeum rozmieszczono na stelażach 13 następnych plansz, które ujmują całościowo przebieg walk stoczonych w obrębie polskiego Lwowa z Ukraińcami. Na planszach zawarto szczegółowe teksty dotyczące tego tematu, jak i fotografie ilustrujące starcia obu stron, uczestników walk, uzbrojenie i wyposażenie oraz ofiary i zniszczenie miasta a także oryginalny, przedwojenny wygląd obrońców Lwowa.
             Natomiast przy wejściu do dawnej bursy, także na terenie liceum, znalazła się kolejna galeria plansz przedstawiająca wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gimnazjum im. Bartosza Głowackiego. Dokumentalne teksty i fotografie bardzo wysokiej jakości, opracowane i zrealizowane przez dyrektora tomaszowskiego Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera Roberta Czyża, ilustrują dzień 20 marca 1921r., kiedy to Naczelnik Państwa przebywając w Tomaszowie znalazł czas na odwiedziny w tomaszowskim gimnazjum.
             Ekspozycja o Marszałku Józefie Piłsudskim będzie czynna do końca września bieżącego roku, natomiast pozostałe wystawy do czerwca br.
             Jeżeli w najbliższym czasie restrykcje sanitarne związane z pandemią zostaną złagodzone, jest nadzieja, że będą udostępnione przygotowane wcześniej wystawy znajdujące się wewnątrz budynku Muzeum.