O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
W 82. rocznicę bitew tomaszowskich

W 82. rocznicę bitew tomaszowskich

W dniach 16 - 19 września, dla uczczenia 82. rocznicy walk pod Tomaszowem Lubelskim stoczonych przez Zgrupowanie Armii „Kraków” i Armii „Lublin” z agresorem niemieckim i sowieckim, został zorganizowany cykl imprez pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Uroczystości rocznicowe odbywają się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Komitetu Honorowego w składzie: arcybiskup generał brygady dr Józef Gozdek bp. polowy Wojska Polskiego, Jacek Sasin wiceprezes Rady Ministrów i Minister Aktywów Państwowych, Jarosław Stawiarski marszałek Województwa Lubelskiego, Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Wojciech Żukowski burmistrz miasta Tomaszów Lubelski
Tegoroczny program obchodów 82. rocznicy bitew tomaszowskich zapoczątkowała konferencja popularno – naukowa 16 września w formie spotkania z „żywą historią”, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Suścu, a adresowana była do młodzieży szkolnej i miejscowego środowiska, zaś referentami byli pracownicy merytoryczni IPN o/Lublin.
                 Jeszcze w tym samym dniu, późnym popołudniem w sali teatralnej Tomaszowskiego Domu Kultury, odbył się interesujący koncert Norberta Smolińskiego związany tematycznie z walkami pod Tomaszowem. Na tle patriotycznych elementów scenografii oraz fragmentów filmów dokumentalnych i teledysków artysta w telegraficznym skrócie zarysował powstania narodowe, wojnę 1920r., powstanie warszawskie, wojnę 1939r., jak i okupację eksponując etos żołnierza polskiego, znaczące postacie działaczy życia politycznego, społecznego i kulturalno – literackiego. Artysta poprzez repertuar snutych muzyczno – poetyckich opowieści o polskich narodowych losach przesdstawił nasze dzieje na przestrzeni 100-lecia odzyskania niepodległości.
                 Z estrady wybrzmiało szereg utworów wokalnych i poetyckich, m.in. Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Baczyńskiego, C.K Norwida, ale także Jacka Karczmarskiego i innych twórców w drapieżnej rockowej konwencji i aranżacji obejmującej okres aż do zwycięstwa „Solidarności”.
                 Do udziału w koncercie solista zaprosił uczennicę II LO im. gen. Władysława Sikorskiego Natalię Skwierczyńską, a imponującą tempem i formułą imprezę sfinalizowało wspólne z publicznością wykonanie piosenki Krystyny Krahelskiej oraz hymnu Żołnierzy Wyklętych „Bij bolszewika, bij!”. Na zakończenie koncertu ppłk Związku Strzeleckiego i członek Zarządu Głównego „Strzelca” Stanisław Koper uhonorował solistę pamiątkowym grawertonem.
                 Z kolei w piątek 17 września z terenu Suśca, po konferencji popularno – naukowej i odbytym spotkaniu z „żywą historią”, nastąpił rajd pojazdów historycznych trasą Susiec – Paary – Maziły – Tomaszów Lubelski z docelowym miejscem na placu przylegającym do siedziby Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera przy ulicy Wyspiańskiego 8. W składzie tych pojazdów znalazły się samochody transportowe „Fiat”, samochody pancerne „Ursus”, tankietki, motocykle „Sokół”, a ponadto działko ppanc. Boforsa, nkm. i inne pojazdy oraz broń i sprzęt z epoki II wojny światowej.
Do obchodów 82. rocznicy bitew tomaszowskich włączyło się Tomaszowskie Muzeum Regionalne organizując wystawę sztandarów i uzbrojenia oraz eksponując banery z fotografiami archiwalnymi i opisem bitwy. Ponadto w pomieszczeniach Muzeum pracownic IPN o/Lublin w ramach Przystanku Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki przygotowali szereg imprez przeznaczonych dla klas młodszych szkół podstawowych o charakterze historycznym, zaś na zewnątrz przeprowadzili grę terenową pod nazwą „Historia w pomnikach zaklęta”.