O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
WYSTAWA O DOKTORZE JANUSZU PETERZE

WYSTAWA O DOKTORZE JANUSZU PETERZE

W piątek 26 listopada w salach wystaw czasowych tomaszowskiego Muzeum Regionalnego przy ul. St. Wyspiańskiego odbyło się otwarcie wystawy poświęconej 130. rocznicy urodzin doktora Janusza Petera, jako znaczącej, zasłużonej postaci dla lokalnego społeczeństwa, trwale wpisanej w dzieje miasta i jego mieszkańców
Po okolicznościowych wystąpieniach Joanny Dziury kuratora wystawy i dyrektora Muzeum Roberta Czyża, nawiązujących do wielu aspektów biograficznych i działalności doktora, wyjątkowo licznie zgromadzona publiczność miała okazję zapoznać się z prezentacją video Karoliny Grodziskiej, bliskiej krewnej Janusza Petera, która podzieliła się ze słuchaczami wieloma istotnymi szczegółami z jego życia. Następnie został wyemitowany film dokumentalny w reżyserii Adama Kulika, w treści którego zostały przytoczone wypowiedzi szeregu osób na temat nie tylko pracy zawodowej doktora, ale także jego samego jako organizatora i budowniczego szpitala, działacza społecznego, członka konspiracji, historyka i publicysty, pasjonata regionalizmu, kolekcjonera, założyciela muzeum, inicjatora reaktywacji TTR, działacza ZBoWiD, a także artysty malarza, przy tym zaś pracoholika o benedyktyńskiej cierpliwości. Film przybliżył i poszerzył wiedzę tomaszowskiej publiczności o tej niezwykłej wielowymiarowej postaci, nie tylko utalentowanego lekarza specjalisty, ale też jako człowieka o różnorodnych zainteresowaniach godnych człowieka renesansu, a przy tym dyrektora placówki służby zdrowia stosującego np. niekonwencjonalne środki dyscyplinujące pracowników.
         W części oficjalnej miało miejsce wystąpienie Marii Krystynieckiej z d. Bartłomowicz, która następnie przekazała na ręce dyrektora Muzeum  cenny dar w postaci tzw. księgi wizyt szpitalnych, gdzie znajdują się wpisy znanych osób odwiedzających szpital, a w tym m.in. gen. Kleista. Warto dodać, że z okazji otwarcia wystawy jej organizatorzy wydali katalog, zawierający biografię doktora Petera i fotografie zbiorów  okazów prezentowanych na ekspozycji.
          W części końcowej uroczystości dyr. Muzeum R. Czyż zaprosił obecnych do zwiedzania wystawy zawierającej zarówno eksponaty własne placówki, jak i wypożyczone od aktualnych właścicieli. Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do soboty przy ul. Wyspiańskiego 8 w dawnym internacie. Zapraszamy, naprawdę warto