O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Zapraszamy na XII rekonstrukcję bitwy tomaszowskiej

Zapraszamy na XII rekonstrukcję bitwy tomaszowskiej

W drugiej dekadzie września br., na błoniu „Dworku Dąbrowa”, odbędzie się dwunasta edycja rekonstrukcji bitwy tomaszowskiej. Jak wynika z informacji uzyskanych od Jarosława Antoszewskiego – koordynatora tej corocznej widowiskowej i cieszącej się ogromną publicznością i wciąż rosnącą frekwencją imprezy, jej program obejmuje dwa dni – sobotę i niedzielę 19 i 20 września.

Na sobotę zostały zaplanowane oficjalne uroczystości, którą zapoczątkuje Msza św. w kościele NSJ z udziałem kompanii honorowej WP, reprezentacji grup rekonstrukcyjnych, władz samorządowych oraz organizatorów i członków wspólnoty parafialnej, po czym nastąpi przemarsz uczestników pod pomnik Żołnierzy Września i cmentarz wojenny, gdzie nastąpi złożenie kwiatów, zapalenie zniczy na grobach wojskowych i gen. Tadeusza Piskora oraz odczytanie apelu pamięci.
Z kolei o godzinie 17.00, w sali widowiskowej TDK, odbędzie się pokaz premierowy filmu o Warszawskiej Brygadzie Pancerno – Motorowej.

Natomiast w niedzielę 20 września na uświęconym już tradycją terenie łąk położonych przy trasie S17 udostępnionych przez Piotra Kudlickiego, o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza św. polowa, po czym przewidziany jest początek rekonstrukcji. W bieżącym roku obejmuje ona swą tematyką II bitwę tomaszowską, a w tym walki Armii Polskiej, prowadzone z dwoma agresorami we wrześniu 1939r. przez zgrupowanie tzw. „czterech pułkowników”: Tadeusza Zieleniewskiego, Władysława Płonki, Leona Koca i Władysława Filipkowskiego.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi wymuszonymi pandemią koronawirusa, liczba widzów podczas obecnej rekonstrukcji w stosunku do lat poprzednich, zostanie ograniczona do 3 tysięcy osób a wejście na widownię do jednego z 6 sektorów będzie możliwe tylko za okazaniem wejściówki. Dystrybucję wejściówek dostępnych w pierwszych dniach września prowadzić będzie TDK.

Wejście do poszczególnych stref regulować będą pracownicy Agencji Ochrony „Combo”, kontrolując przy tym przestrzeganie reżimu sanitarnego, jak noszenie maseczek lub przyłbic oraz odkażenie rąk płynem dezynfekcyjnym i zapewnienie dystansu fizycznego. Organizatorzy zapewniają także 12 toalet, umożliwiających bieżące przestrzeganie przepisów związanych z pandemią.

W tegorocznej rekonstrukcji na polu pozorowanej walki weźmie udział m. in. 150-200 rekonstruktorów oraz Grupa Rekonstrukcyjna Ludności Cywilnej, zaś spośród zakontraktowanego sprzętu zostanie zaprezentowana trzydziałowa bateria polskich armat polowych kal. 75 mm, tankietka TKS, polski samochód pancerny Wz. 34, samochód Fiat 508, motocykle „Sokół” i BMW, niemiecki czołg Skoda LT 38T oraz niemiecki transporter Sd.Kfz 222.