O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Bestie z tomaszowskiej Smoczej Jamy

Bestie z tomaszowskiej Smoczej Jamy

W czwartek 17 marca w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją nowo wydanej pozycji książkowej pracownika merytorycznego IPN O/Rzeszów dra Wojciecha Hanusa
Niezwykły charakter i wyjątkowość tej imprezy wynikał z okoliczności, że przedmiotem promocji była pozycja „Urząd Bezpieczeństwa w Tomaszowie Lubelskim w latach 1944-1956”, tak więc tytuł był ściśle związany z lokalną historią i okresem, który wyjątkowo tragicznie zapisał się w dziejach miasta, powiatu i wielu tomaszowskich rodzin. W spotkaniu zorganizowanym przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe w Tomaszowie Lubelskim i Narolu, Miejską Bibliotekę Publiczną, Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” Brzeziny, obok mieszkańców Tomaszowa wzięli udział: prezes ZO ŚZŻ AK Sławomir Zawiślak, burmistrz Narola Grzegorz Dominik, Ryszard Szczepaniuk - radny Rady Miasta Tomaszów oraz przewodniczący Komisji Samorządu, Porządku Publicznego, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych, a ponadto Jarosław Joniec - dyrektor biura Rezerwatu Biosfery „Roztocze” i Magda Szczepańska – prezes Stowarzyszenia w Brzezinach, jak i prezesi Zarządów, Kół Rejonowych SZŻ AK w Narolu i Tomaszowie.
            Po prezentacji osoby autora dzieła przez dyrektora MBP Jacka Pawłuckiego i zarysowaniu zasadniczej tematyki książki, gość spotkania treściwie nakreślił Urząd Bezpieczeństwa, jako aparat okrutnego terroru na usługach władz komunistycznych zwalczających podziemie niepodległościowe i utrzymujących siłą w posłuszeństwie społeczeństwo we wszystkich dziedzinach życia.
            Następnie autor przedstawił konstrukcję pozycji i treść poszczególnych rozdziałów, cezury czasowe książki, kierownicze postacie funkcjonariuszy tomaszowskiego PUBP, jak i stosowane metody śledztwa wobec działaczy podziemia niepodległościowego. Następnie uczestnicy spotkania skierowali do autora szereg pytań związanych ściśle z tematyką zawartą w treści dzieła, zaś organizatorzy z uznaniem wypowiadali się o wysokim poziomie merytorycznym pozycji, składając gościowi zasłużone gratulacje. Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli możliwość nabycia książki i uzyskania dedykacji jej autora.