O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
SUKCES TOMASZOWSKIEGO ZESPOŁU TEATRALNEGO

SUKCES TOMASZOWSKIEGO ZESPOŁU TEATRALNEGO

Od szeregu miesięcy, mimo zagrożenia koronawirusem, Tomaszowski Zespół Teatralny pod kierownictwem Marii Kozyry przygotowywał spektakl pt. „Gość oczekiwany"
Po obsadzeniu ról, opanowaniu tekstu, próbach czytanych i sytuacyjnych, przygotowaniu scenografii, kostiumów i charakteryzacji, Piotr Łoza dokonał sfilmowania i profesjonalnego montażu, by spektakl od 10 kwietnia mógł być udostępniony przez stronę TDK na kanale YouTube.
         Autorem scenariusza i reżyserem widowiska, po dokonaniu adaptacji oryginału Zofii Kossak-Szczuckiej, jest Maria Kozyra, która w realizacji przedsięwzięcia podjęła współpracę z Parafią ZNMP, burmistrzem miasta Wojciechem Żukowskim oraz TDK.
         Spektakl, uderzający prostotą konstrukcji i kontrastowo zarysowanymi charakterami postaci oraz jasnym przesłaniem płynącego zeń morału, zarysowuje walkę dobra ze złem i nieuchronnym zwycięstwem tego pierwszego. W przedstawieniu wyjątkowo czytelne są sytuacje, wartości i przeciwstawne emocje, jak miłość i nienawiść, bogactwo i niedostatek, radość i smutek, bezwzględność i litość, jest także wiara w Boga i człowieka, wesele i smutek, ludzkie nieszczęście i cud oraz dobro płynące z litości i miłosierdzia.
         Popołudniowa emisja filmu w TDK poprzedzona informacyjnym wystąpieniem reżysera i podziękowaniami złożonymi aktorom, współpracownikom i organizatorom, zgromadziła liczną publiczność, która jak zaczarowana chłonęła treść spektaklu, a następnie zgotowała twórcom i odtwórcom gorące oklaski. Film stanowi niebywała frajdę nie tylko dla publiczności, ale głównie dla aktorów, którzy mieli okazję podziwiać siebie na ekranie, oceniać własny występ i innych. A było co podziwiać, bo mistrzowsko zmontowany film, mimo zastosowania wyjątkowo oszczędnych środków wyrazu artystycznego i skondensowanej treści dowodził ogromnego postępu w rozwoju nie tylko sztuki reżyserskiej, ale i umiejętności aktorskich, pełnego wykorzystania i harmonizacji gestów, gry ciałem, mimiki oraz emisji głosu i wzorowej dykcji. Natomiast symboliczna scenografia ubarwiona efektami specjalnymi, skoncentrowała uwagę publiczności na grze aktorów i poprawną percepcję treści dramatu.
         Przesłanie płynące ze spektaklu o nieuchronnym zwycięstwie dobra nad złem budzi nadzieję, że w ostatecznym rozrachunku, w obecnej rzeczywistości, to ostatnie poniesie klęskę i zostanie ukarane.
         W zgodnej ocenie publiczności przedstawienie stanowiło prawdziwą ucztę duchową zarówno pod względem artystycznym, organizacyjnym, jak i w zakresie wartości przesłania moralnego eksponującego sprawiedliwość w świecie ludzi wspomaganą przez czynnik boski.
         Można mieć nadzieję, że publiczność internetowa podzielać będzie tę opinię.