O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
SENIORZY NA ROZTOCZU SZCZEBRZESZYŃSKIM

SENIORZY NA ROZTOCZU SZCZEBRZESZYŃSKIM

W poniedziałek, 9 maja kilkudziesięcioosobowa grupa słuchaczy uniwersytetu wyruszyła na całodzienną wycieczkę pod kierunkiem profesjonalnego przewodnika, zapoznając się z wieloma atrakcjami i historią dotychczas nieznanej im części Roztocza, sięgającą od milionów lat wstecz poprzez początek państwa polskiego, wieki średnie, okres powstań narodowych, aż po współczesność
         Po wykładzie dyrektora biura Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu „Roztocze” Jarosława Jońca oraz kilkukrotnych wyjazdach na Roztocze Środkowe, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia w Tomaszowie Lubelskim postanowili poszerzyć posiadaną wiedzę o naszym regionie podczas wycieczki na Roztocze Szczebrzeszyńskie.
         W poniedziałek, 9 maja kilkudziesięcioosobowa grupa słuchaczy uniwersytetu wyruszyła na całodzienną wycieczkę pod kierunkiem profesjonalnego przewodnika, zapoznając się z wieloma atrakcjami i historią dotychczas nieznanej im części Roztocza, sięgającą od milionów lat wstecz poprzez początek państwa polskiego, wieki średnie, okres powstań narodowych, aż po współczesność.
         Pierwszym przystankiem były Trzęsiny imponujące kaplicą św. Antoniego z 1803 r. i odrestaurowaną z pietyzmem drewnianą farą, zaś kolejną atrakcją była osobliwość, jedyna w Polsce – ślad po meteorycie sprzed milionów lat w Podlesiu Małym.
         Słuchacze UTW zachwycali się też architekturą i efektami odrestaurowanej „lubelskiej Częstochowy” – bazyliki oo. bernardynów w Radecznicy, miejsca objawienia z 1664 r. Dodatkowe zainteresowanie budziła stara kaplica św. Antoniego i fakt, że upamiętniono tu płk. Mariana Pilarskiego komendanta Rejonu AK-WiN Tyszowce. Następnie przewodnik poprowadził seniorów na krótki spacer do grodziska Sąsiadka (Sutiejsk), odpowiadającego datacji tomaszowskiego Czermna, gdzie wg kronik książęta ruscy i polscy „leli wodę na miecze”, zawierając ponoć wieczysty pokój. W Szczebrzeszynie, jednym z najstarszych ośrodków Lubelszczyzny, szczycącym się historią 670-lecia istnienia, tomaszowscy studenci poznawali nie tylko burzliwe dzieje miasta i postać kronikarza Zygmunta Klukowskiego, ale i świątynie świadczące o wielokulturowości – synagogę, cerkiew oraz kościoły św. Mikołaja i św. Katarzyny, gdzie brali ślub pradziadkowie papieża Jana Pawła II.
         Wyjątkowo bogaty, różnorodny w treści program wycieczki słuchaczy UTW spiął klamrą spacer wokół stawu w Zwierzyńcu z barokowym kościółkiem na wyspie. Wycieczka ta może służyć za dobry przykład do naśladowania dla innych.