O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
W 42. ROCZNICĘ STRAJKU W WSK TOMASZÓW

W 42. ROCZNICĘ STRAJKU W WSK TOMASZÓW

W niedzielę 26 czerwca odbyły się uroczystości miejskie dla uczczenia 42. rocznicy pierwszego protestu robotniczego w Filii WSK Świdnik w Tomaszowie Lubelskim, który zapoczątkował falę strajków na Lubelszczyźnie i w Polsce
Obchody zorganizowane przez burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego i NSZZ „S” Regionu Środkowo-Wschodniego Oddział w Tomaszowie Lubelskim zapoczątkowała msza św. w Sanktuarium ZNMP pod przewodnictwem ks. prałata Czesława Grzyba. W wygłoszonej homilii kapłan nawiązał do historii „Solidarności”, do sytuacji przed 42. laty, kiedy ludzie pracy w formie strajku zaprotestowali przeciwko zniewoleniu, poniewieraniu godności, nieliczeniu z łamaniem prawa pracowniczego i podjęli walkę o godność pracy i płacy.
         Po zakończeniu nabożeństwa i udzieleniu błogosławieństwa bożego pod kolumną „Solidarności” na placu przykościelnym grupa byłych pracowników WSK w Tomaszowie z lat 80., przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz ZO NSZZ„S” na czele z przewodniczącą Marzenną Chlebowską złożyli zapalone znicze.
         Następnie zaś uformował się pochód z pocztem sztandarowym ZO NSZZ„S” O/Tomaszów Lubelski, który przemieścił się pod pomnik „Solidarności” przy Rynku, gdzie wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze złożyli: władze samorządowe miasta i powiatu, delegacja pracowników WSK, przedstawiciele tomaszowskich placówek kultury dyrektor MBP Jacek Pawłucki i dyrektor TDK Dariusz Krech oraz delegacja ZO NSZZ”S” O/Tomaszów Lubelski.
         W części końcowej uroczystości  miały miejsce oficjalne wystąpienia wiceburmistrz Renaty Miziuk, wicestarosty Jarosława Korzenia oraz Leszka Rosika przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w okresie strajku w Filii WSK Tomaszów, który podkreślił znaczenie tego protestu jako zorganizowanej formy oporu i sprzeciwu w odpowiedzi na bezprawie komunistycznej władzy.