O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
W rocznicę „Cudu nad Wisłą”

W rocznicę „Cudu nad Wisłą”

W niedzielę 14 sierpnia odbyły się obchody upamiętniające 102. rocznicę bitwy warszawskiej, jako tryumfu żołnierzy Wojska Polskiego nad agresją bolszewicką 1920 roku
Uroczystości prowadzone przez przewodniczącego Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego wicestarostę Jarosława Korzenia, zapoczątkowało otwarcie ścieżki edukacyjno – historycznej „Szlakiem Marszałka Józefa Piłsudskiego” w Tomaszowie Lubelskim. Na trasie objętej ścieżką upamiętniono miejsca związane z pobytem Marszałka w naszym mieście, jak: łuk tryumfalny, rejon Nadleśnictwa Tomaszów, Szkoła Podstawowa Nr 2, Starostwo Powiatowe, sztabowiec tomaszowskich koszar i okolice ronda Żołnierzy Wyklętych.  Po okolicznościowym wystąpieniu władz i symbolicznym odsłonięciu tablicy memorialnej, dalszą część obchodów rocznicowych kontynuowano na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego, gdzie zostali powitani goście: Robert Bondyra – radny Sejmiku Wojewódzkiego, Anna Romanowska – dyrektor biura poselskiego Tomasza Zielińskiego, Katarzyna Żurawska reprezentująca ARMiR, starosta tomaszowski Henryk Karwan, Monika Pikuła – dyrektor KRUS, dyrektor Muzeum Regionalnego Robert Czyż, dyrektor IPN O/Lublin Robert Derewenda, wójtowie gmin i burmistrzowie miast oraz kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta i powiatu. Odczytano także listy Marszałka województwa lubelskiego i posła Tomasza Zielińskiego skierowane do uczestników uroczystości.
                 Na placu przyszkolnym zlokalizowano stoiska KGW z terenu powiatu, a także instytucji współpracujących z rolnictwem, w tym KRUS jako organizatora konkursu pod hasłem: „BHP w rolnictwie”,  z atrakcyjnymi nagrodami dla laureatów oraz stoisko Muzeum Regionalnego.
                 Panie reprezentujące 13. Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczyły w VII edycji konkursu kulinarnego ph. „Bitwa regionów”, nawiązując przygotowanymi potrawami do najlepszych lokalnych tradycji smaku i różnorodności kulinarnej. Jednocześnie w tle odbywał się koncert solistek I LO, podopiecznych Beaty Greli i  Katarzyny Ważnej, zaś na wyodrębnionym terenie zlokalizowano obozowiska bolszewików Budionnego i polskiej kawalerii. Po zakończeniu mini koncertu odbyły się prelekcje na temat życia polskiej wsi na przełomie XX wieku oraz o wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r., po czym zostały wręczone nagrody zdobyte w konkursie: I miejsce - KGW Oseredek, II miejsce - KGW Typin, III - KGW Kazimierówka. Z kolei tomaszowska publiczność podziwiała sprawność kawalerzystów wyrażającą się m.in. w dżygitówce, cięciu łóz i zbieraniu lancą kółek w pełnym galopie konia.
                 Następnie miał miejsce kulminacyjny moment uroczystości – inscenizacja napadu bolszewików na polską wieś i kilkakrotnych starć budionnowców z polskimi kawalerzystami, a w rekonstrukcji uczestniczył szwadron im. IX. Pułku Ułanów Małopolskich, GRH Ludności Cywilnej Tomaszów, szwadron im. 1 Pułku KOP, Stowarzyszenie „Moje Nowosiółki” i GRH „Wir”. W trakcie pikniku publiczność zwiedzała okolicznościową wystawę przygotowaną przez Muzeum Regionalne, obejrzała film związany z bitwą warszawską i wystawę rękodzieła oraz degustowała regionalne przysmaki przygotowane przez KGW. Zwieńczeniem uroczystości był koncert w wykonaniu Jana Pietrzaka i jego przyjaciół.