O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Muzyka u seniorów UTW

Muzyka u seniorów UTW

Wyjątkowym zainteresowaniem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia w Tomaszowie Lubelskim cieszyło się spotkanie zatytułowane „W świecie muzyki”, które odbyło się 27 października przygotowane i profesjonalnie przeprowadzone przez studentkę tej uczelni Wandę Dziewiczkiewicz
Tytułem wprowadzenia prelegentka szeroko wykorzystała przekaz multimedialny, zapoznając obecnych z pojęciem muzyki, jej składnikami, rodzajami, historią i instrumentami. Podkreśliła przy tym słuszność powiedzenia „muzyka łagodzi obyczaje” i „muzyka uszlachetnia człowieka”. Wykładowca zwróciła uwagę na fakt, że to głos ludzki był pierwszym, najstarszym, szlachetnym i doskonalonym wciąż instrumentem, a potrzeba muzyki od początku rodzaju ludzkiego wyrażała się w wytwarzaniu przeróżnych instrumentów muzycznych charakterystycznych dla danego regionu, jak flet, muszla, róg, bęben itp. Tekst prelekcji każdorazowo był ilustrowany dobranymi sekwencjami filmowymi potwierdzającymi i rozwijającymi kolejne elementy wykładu ukazującego rolę i znaczenie różnych rodzajów muzyki w Polsce i na świecie oraz jej związków z rytmem owocującymi m.in. bogactwem sztuki tanecznej.
                 Słuchacze UTW dawali wyraz swemu zainteresowaniu tematem spotkania i odbieranymi wrażeniami wtórując głosem i oklaskami odtwarzanym utworom wokalnym, by następnie wziąć udział w pląsach i wykonaniu hymnu seniorów. Ze szczególnym skupieniem uwagi wysłuchano fragmentów prelekcji odnoszących się do terapeutycznej roli muzyki produkowanej nie tylko przez człowieka, ale i naturę. Towarzyszyło temu zastrzeżenie, że muzyka może zarówno leczyć, jak i szkodzić jako sztuka „boska” lub „szatańska”. Może bowiem w zależności od rytmu, melodii i natężenie być źródłem histerii lub ukojenia. Udowodnione jest ponad wszelką wątpliwość oddziaływanie muzyki na fizjologię, układ nerwowy, układ oddechowy, ciśnienie krwi i psychikę. Stąd też seniorzy preferują melodie spokojne, kojące serce, zaś młodzi przepadają za gwałtownymi, ostrymi rytmami z towarzyszeniem silnego natężenia porywających melodii. Seniorzy UTW podzielając te poglądy i poziom merytoryczny prelekcji burzliwymi oklaskami podziękowali za trafny dobór tematu i jego przeprowadzenie.