O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W środę 1 marca, dla uczczenia i upamiętnienia etosu żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, prześladowanych i mordowanych przez reżimowe organy bezpieczeństwa, odbyły się w Tomaszowie Narodowe Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystości zainaugurowała zbiórka uczestników przed byłym Sejmikiem Powiatowym, gdzie z towarzyszeniem hymnu narodowego Strzelcy JS. 2019 podnieśli flagę na maszt. Następnie burmistrz miasta Wojciech Żukowski powitał przybyłych na uroczystości: posła Tomasza Zielińskiego, przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu, służby mundurowe Policji, KP PSP, radnych Rady Miasta i Rady Powiatu, dyrektorów jednostek administracyjnych szczebla miejskiego i powiatowego, przedstawicieli związków i organizacji kombatanckich, Strzelców JS. 2019, przedstawicieli Muzeum w Tomaszowie i Bełżcu, poczty sztandarowe, licznie przybyłą młodzież szkolną, przedstawicieli instytucji i urzędów oraz mieszkańców miasta. Burmistrz Żukowski, poseł Zieliński i starosta Henryk Karwan nakreślili rys historyczny powstania i działalności „drugiej konspiracji niepodległościowej”, której uczestnicy nie pogodzili się z narzuconym siłą i opartym na sowieckich bagnetach systemem totalitarnym władzy komunistycznej, stając do nierównej walki z NKWD, UBE, KBW. Następnie poseł Tomasz Zieliński i starosta Henryk Karwan nawiązali do idei obchodów NDPŻW przypominając, że to z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego Sejm RP uznał dzień 1 marca, kiedy to został stracony pułkownik Łukasz Ciepliński – prezes ZG IV Komendy WiN, za dzień poświęcony uczczeniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Dzięki tej inicjatywie i obchodom NDPŻW tragiczne losy żołnierzy podziemia niepodległościowego przebiły się do świadomości społecznej Polaków doceniających fakt, że walczyli on i ginęli za wolną i niepodległą Polskę odrzucając dotychczasowe klątwy i fałszerstwa oskarżeń.
Po okolicznościowych wystąpieniach przedstawiciele władz samorządowych, organizacji, instytucji oraz osoby prywatne złożyli wieńce kwiatów i zapalone znicze pod tablicą memorialną przed byłymi siedzibami PUPB oraz przy kolumnie pamięci przy kościele parafialnym ZNMP. Integralnym elementem obchodów była Droga Krzyżowa odprawiona w intencji Żołnierzy Wyklętych w rejonie arboretum przy Nadleśnictwie Tomaszów.