O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Otwarcie Sali widowiskowej Tomaszowskiego Domu Kultury

Otwarcie Sali widowiskowej Tomaszowskiego Domu Kultury

Sobota 30 września stanowiła wyjątkowe wydarzenie dla tomaszowskiej kultury. Po kilkunastu miesiącach przerwy, podczas której w naszym „tdku” odbyła się kompleksowa przebudowa obiektu, zostały sfinalizowane zaplanowane prace, a następnie oficjalnie oddano do użytku tomaszowskie centrum kultury.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi przez zaproszonych gości i gospodarzy ks. dziekan Grzegorze Chabros po stosownych modlitwach poświęcił salę widowiskową, zaś Zespół Folklorystyczny „Roztocze” polonezem „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego zainaugurował otwarcie działalności artystycznej.

         Z kolei dyrektor TDK Dariusz Krech powitał zacnych gości w osobach tomaszowskich kapłanów dziekana G. Chabrosa i ks. Czesława Grzyba, marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Zdzisława Szweda członka Zarządu Województwa, Annę Brzyską dyrektor Dep. Zarz. Prog. Reg., Agnieszkę Kruk reprezentującą WOŚiGW, starostę tomaszowskiego Henryka Karwana, burmistrza Wojciecha Żukowskiego, burmistrzów i wójtów gmin powiatu tomaszowskiego, radnych Rady Miasta z przewodniczącą Moniką Pikuła, dyr. Teatru im. Juliusza Osterwy Redbada Klynstra-Komarnickiego, przedstawicieli służb mundurowych, prezesów, dyrektorów, kierowników instytucji i przedsiębiorstw z terenu Tomaszowa, dyr. tomaszowskich placówek oświatowych, dyrektorów GOK, a szczególnie serdeczne wyrazy powitania skierowano do pracowników i współpracowników TDK. Po prezentacji multimedialnej ukazującej „wczoraj i dziś” TDK, dyrektor D. Krech przedstawił motywacje podjęcia przebudowy placówki pod względem wizualnym, technicznym i warunków poszerzenia dotychczasowych form działalności. Podkreślił przy tym rolę samorządu miasta i podziękował przedstawicielom władz wojewódzkich za realne wsparcie udzielone w tym celu. Poinformował, że z Funduszy Europejskich RPO zostało przyznane 2mln 491 o13,04zł, koszt całej inwestycji wyniósł blisko 4mln zł a pozostała część pochodziła z budżetu miasta. Zakres wykonanych robót objął całkowita przebudowę sali widowiskowej łącznie ze sceną, jak i przyległe pomieszczenia techniczno-magazynowe, toalety, ponadto zostało wykonanych szereg prac z zakresu poprawy stanu BHP i p.poż, montaż wydajnej klimatyzacji oraz przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda).

         TDK został także wyposażony w nowoczesny sprzęt. Głównym wykonawca prac była firma RETEX wyłoniona w drodze zamówienia publicznego. Z kolei miały miejsce wystąpienia gości reprezentujących władze wojewódzkie, jak i samorządowe, w treści których eksponowano dobrze układającą się współpracę i jej efekty oraz sukcesy w działalności kulturalnej, stały rozwój form i kierunków realizowanych w TDK z ewidentnymi korzyściami dla lokalnej społeczności.

         Przy tej okazji składano gratulacje, życzenia dalszych efektów w podejmowanych przedsięwzięciach, jak i osiągnięć w nowych warunkach  sprzyjających rozszerzeniu oferty i spełnianiu misji prowadzonej przez TDK. Uroczystość reaktywowania funkcjonowania tomaszowskiej placówki kulturalnej stanowiła dobra okazję do uhonorowania i złożenia podziękowań osobom bezpośrednio zaangażowanym w realizację inwestycji, jak główna księgowa Jadwiga Wronka i Wiesław Iwanicki pełniący nadzór inwestycyjny. Zaprezentowano także pracowników i współpracowników TDK przedstawiając przy tym ich zasadnicze role oraz zasługi, podkreślając ich profesjonalizm, wyniki pracy i sfery działań, bez których trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie tej placówki. Owacje publiczności świadczyły wymownie o docenieniu ich pracy. Dzięki przebudowie i doposażeniu tomaszowskiej placówki kultury powstała realna szansa nawiązania współpracy z innymi ośrodkami prowadzącymi działalność kulturalną i wzbogacenia jej o nowe wydarzenia. Wyrazem tego było podpisanie porozumienia przez dyrektora TDK i dyrektora Teatru im. Juliusz Osterwy, dzięki czemu już w bieżącym roku artyści teatru wystąpią na estradzie Tomaszowskiego Domu Kultury. Mocnym akcentem końcowym uroczystości, który obok kilkukrotnych występów ZS „Roztocze”, nie tylko znakomicie ją uatrakcyjnił, ale i ukazał aktualne możliwości artystyczne, był minirecital Katarzyny Maziarczyk-Dziki i towarzyszącego jej instrumentalisty Michała Dziki. Brawa za ten występ, jak i bis duetu oraz tradycyjna lampka szampana dla wszystkich uczestników uroczystości stanowiły finał tak ważnego w życiu kulturalnym Tomaszowa wydarzenia.