O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
W 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

W 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

W sobotę 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, odbyły się uroczystości upamiętniające ten największy w okupowanej przez Niemców Europie zryw podziemia niepodległościowego. Ta zbrojna akcja miała znaczenie zarówno militarne jak i polityczne, wpłynęła na losy naszego państwa, choć budzi do dziś wiele kontrowersyjnych ocen i emocji ze strony społeczeństwa, historyków i samych uczestników powstania.

Uroczystości zainaugurowało złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przed obeliskiem w Rynku przez delegację Zarządu Rejonowego ŚZŻ AK, przedstawicieli samorządu miasta i reprezentacji Grupy Rekonstrukcji Historycznej, po czym dalsza część obchodów rocznicowych kontynuowana była w Parku Miejskim im. Augusta Krzyżanowskiego.

O godzinie 17.00, po sygnale syreny symbolizującej godzinę „W”, poczet sztandarowy JS. 2019 na tle hymnu narodowego podniósł flagę na maszt a następnie sekretarz Urzędu Miasta Janusz Brodowski, w oficjalnym wystąpieniu wprowadził obecnych w tematykę i klimat problematyki powstania, eksponując jego etos i wartości, o które toczyły się walki na barykadach stolicy i podkreślając przy tym fakt, że oddajemy dziś hołd wszystkim powstańcom sprzed 76 lat, pielęgnując w ten sposób pamięć o dramatycznych wydarzeniach, ich celach i ofiarach. Z kolei sekretarz UM powitał zgromadzonych w amfiteatrze przedstawicieli kombatantów ŚZŻ AK Lucynę Rebizant i Annę Lisikiewicz, wicestarostę Jarosława Korzenia, Strzelców JS. 2019, harcerzy ZHP i ZHR, mieszkańców miasta, przedstawicieli UTW, GRH oraz chór „Tomaszowiacy” występujący pod batutą i przy akompaniamencie Mariana Gumieli.

W drugiej części uroczystości miał miejsce koncert, podczas którego odbyła się prezentacja wybranych pieśni powstańczych w wykonaniu ZA. „Tomaszowiacy” z towarzyszeniem licznej grupy mieszkańców a dzięki rozpowszechnieniu przygotowanych śpiewników z tekstami utworów, występ zyskał należyty rozgłos, jak i poziom wykonawczy.

W repertuarze wspólnego występu chóru wspomaganego przez tomaszowian znalazło się kilkadziesiąt utworów związanych bezpośrednio tematyką powstania warszawskiego, jak też i inne pieśni o charakterze patriotycznym, wojskowym i legionowym a dzięki wiodącej roli chóru i aktywnego udziału publiczności w ich wykonaniu, okazało się, że pamięć o tym znaczącym w naszej historii zrywie niepodległościowym nadal jest żywa w naszej świadomości i stanowi trwały jej element.

Integralnym składnikiem występu chóru, znakomicie uatrakcyjniającym występ, była recytacja utworów poetyckich, także związanych z tematyką powstańczą, w wykonaniu Heleny Parol. W części finałowej koncertu została zaprezentowana wiązanka pieśni patriotycznych, legionowych i wojskowych, po czym sekretarz UM J. Brodowski złożył podziękowania organizatorom, chórowi „Tomaszowiacy” jak i wszystkim uczestnikom występu za przygotowanie i udział w koncercie a zbiorowy okrzyk „Cześć i chwała bohaterom!” stanowił zamknięcie uroczystości rocznicowej.