O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Moda na tatuaże

Moda na tatuaże

Tatuaże są powszechnie znanym elementem kultury człowieka. Na przełomie lat technika ich wykonania, a także znaczenie - zmienia się nieustannie. Niegdyś uchodziły wyłącznie za symbole przynależności do poszczególnych grup społecznych jak np. więźniowie czy żołnierze. Dziś jednak tatuaże są nie tylko elementem przynależności, ale i osobną dziedziną sztuki.
Wszystko zaczęło się jeszcze w czasach prehistorycznych. W okresie paleolitu, pierwotni ludzie zaczynają używać naturalnych barwników i prostych ostrych narzędzi do wykonania pierwszych zdobień na skórze.
Ślady tatuowania nie były jednak ówcześnie trwałe jak te, które widzimy obecnie. Z czasów starożytnego Egiptu do dziś zachowały się ślady widniejących tatuaży na posągach bóstw, faraonów czy zwykłych mieszkańców miast. Głównie były to jednak kobiety, które pełniły znaczące funkcje w kulturze i religii Starożytnego Wschodu. W późniejszych okresach dziejów całego świata, kultura tatuażu wciąż prężnie się rozwijała.
W średniowieczu tatuaże miały głównie znaczenie religijne. Chrześcijanie wierzyli bowiem, że symbolika religijna ułatwi pośmiertne przejście do Raju.
W Europie, Japonii i Chinach - tatuaż miał znaczenie społeczne. Ludzie posiadający malowidła na swoim ciele często uznawani byli za tych, z kryminalną przeszłością. W kręgach więziennych bowiem tatuaże były najczęściej praktykowane. Do dziś wielu ludziom widok tatuażu kojarzy się z marginesem społecznym.
Tatuaże plemienne również są znane człowiekowi już od zarania dziejów. Podróżnicy i przywożeni przez nich tubylcy rozpowszechnili zwyczaj tatuowania na coraz szerszych terenach Europy.
Okres II wojny światowej również wywarł ogromne znaczenie w rozwoju i praktyce zdobienia skóry tatuażami. Jak wiadomo, każdy więzień przebywający w obozie koncentracyjnym - zyskiwał niewielki tatuaż z numerem identyfikacyjnym. Najczęściej było to wykonane na przedramieniu, ale zdarzały się tatuaże wykonywane na nodze, szyi czy nawet torsie. W ten sposób chciano pokazać, że już na zawsze pozostaje się przynależnym do życia za kratami.
Wiek XX to czas. w którym tatuaż przybiera już głównie artystyczną formę. Właśnie w tym okresie powstają także pierwsze profesjonalne salony tatuażu oraz uznaje się zawód tatuatora formalnie za odrębną dziedzinę sztuki.
Obecnie, salony tatuażu znajdują się w prawie każdym mieście. Wciąż rozwijana jest technika tatuowania, jak i same pomysły na rysunki.
Tatuaże i ich posiadanie wiąże się jednak ze sporym ryzykiem. Każda ingerencja ciała obcego w skórę - niesie za sobą możliwe działania niepożądane takie jak np. zapalenie skóry, zakażenia czy nawet nowotwory. Dlatego decydując się na tatuaż, należy brać pod uwagę przede wszystkim odpowiedni wybór studia, przemyślane decyzje odnośnie miejsca w którym planujemy go wykonać, a także warto zrobić sobie badania - które pozwolą nam stwierdzić czy nie jesteśmy uczuleni na pigment oraz tusz jakiego używa tatuator.