O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Jubileusz 40-lecia Zespołu Folklorystycznego „Roztocze”

Jubileusz 40-lecia Zespołu Folklorystycznego „Roztocze”

W dniach 2-3 lipca br. Zespół Folklorystyczny „Roztocze” obchodził jubileusz 40-lecia swojego istnienia i nieprzerwanej działalności artystycznej. Z tej okazji w piątek 3 lipca Zespół wystąpił z dwoma koncertami, na których obok niezawodnej tomaszowskiej publiczności na sali widowiskowej znaleźli się zacni goście...
"DNI TOMASZOWA 2021"

"DNI TOMASZOWA 2021"

11-10 lipca 2021 r zapraszamy wszystkich na święto naszego miasta‼ DNI TOMASZOWA 2021 (szczegóły na plakacie poniżej).
"Dni Muzyki Sakralnej"

"Dni Muzyki Sakralnej"

Parafia Prawosławna p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy, Parafia Rzymsko-Katolicka, p.w. Zwiastowania N.M.P. oraz Tomaszowski Dom Kultury zapraszają na DNI MUZYKI SAKRALNEJ pn.”Jednemu Panu Śpiewamy” szczegóły na plakacie.
Seniorzy na pływalni

Seniorzy na pływalni

Dzięki złagodzeniu restrykcji sanitarnych wprowadzonych w związku z pandemią, tomaszowscy seniorzy z Klubu PCK uzyskali możliwość pełnego korzystania z wszelkich możliwych udogodnień i realizacji przygotowanego wcześniej programu zajęć. Między innymi kolejny już raz w dniu 14 czerwca, wzięli udział w cieszących się dużym powodzeniem bezpłatnych zajęciach na krytej pływalni OSiR.
Spotkanie rekonstruktorów

Spotkanie rekonstruktorów

  • Kultura
  • 15 czerwca 2021
Chociaż do kolejnej rekonstrukcji historycznej bitew pod Tomaszowem pozostało jeszcze sporo czasu, to jednak tomaszowskie grupy rekonstrukcyjne już teraz przystąpiły do przygotowań i doskonalenia swych umiejętności i ról, by gdy przyjdzie na to pora, jak najlepiej zaprezentować się w tym widowisku.
Tomaszowskie legendy - O karczmie w Mydlim rowie

Tomaszowskie legendy - O karczmie w Mydlim rowie

Przy szosie z Tomaszowa do Pasiek, po lewej stronie drogi znajduje się spora rozpadlina zwana przez miejscowych Mydlim rowem, gdzie w okresie międzywojennym i podczas okupacji odbywały się treningi w strzelaniu z broni krótkiej. Trudno jednak dociec skąd pochodzi nazwa związana niewątpliwie z mydłem. O tym miejscu krąży ciekawa legenda znana niewielu mieszkańcom Pasiek i samego Tomaszowa, dająca wytłumaczenie, jak powstało to zapadlisko.
W Klubie Książki o Stanisławie Lemie

W Klubie Książki o Stanisławie Lemie

We wtorek 8 czerwca, po dziesięciomiesięcznej przerwie Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego podjął ponownie swoją działalność.
Tomaszowskie legendy – O Andrzeju Kuszu, czyli Mańce

Tomaszowskie legendy – O Andrzeju Kuszu, czyli Mańce

Wśród starszych wiekiem tomaszowian funkcjonuje szereg legend pochodzących z odległej przeszłości miasta. O tajemniczych podziemnych przejściach wiodących z krypt Sanktuarium ZNMP, aż do kaplicy św. Wojciecha; o skarbach i broni zatopionych w stawie miejskim; o przeklętej karczmie Żyda Judki w Mydlim Rowie; o białej damie w carskich koszarach, czy o romantycznej historii miłosnej związanej z pobliskim Piekiełkiem
Odrodzenie kultury po pandemii

Odrodzenie kultury po pandemii

Złagodzenie restrykcji sanitarnych spowodowane spadkiem zakażeń i zgonów w wyniku pandemii koronawirusa, zaowocowało prawie natychmiastowym zaktywizowaniem się dotychczas „uśpionych” organizacji i stowarzyszeń, imprezami kulturalnymi a w tym zaplanowanymi i przygotowanymi z okazji jubileuszu 400-lecia lokacji Tomaszowa
Ostatni Mohikanin

Ostatni Mohikanin

Stary Tomaszów odchodzi w przeszłość. Zaledwie kilkaset metrów od Rynku, w rejonie skrzyżowania ulicy Rogózieńskiej z Kaczorowskiego znajduje się XVIII-wieczny dom, a właściwie to, co z niego pozostało. Położony na terenie dawnej fosy miejskiej, z zapadniętym dachem, walącymi się ze starości ścianami, pozbawiony okien i drzwi i tylko wysoki komin z cegieł spajanych gliną daje świadectwo, że przez kilkaset lat było to dom mieszkalny
Seniorzy wracają do gry

Seniorzy wracają do gry

Po kilkukrotnych zawirowaniach spowodowanych epidemią koronawirusa COVID-19 i wprowadzonymi w konsekwencji restrykcjami sanitarnymi, które doprowadziły do zawieszenie zajęć i realizacji zaplanowanego harmonogramu, członkowie Klubu Seniora PCK przy ul. Kościuszki ponownie podjęli systematyczną działalność.
400 lat Tomaszowa w „Kronikach” Jana Mazurka

400 lat Tomaszowa w „Kronikach” Jana Mazurka

Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego włączyła się w program obchodów 400-lecia nadania prawa miejskiego - efektownie, pomysłowo oraz z zachowaniem poziomu merytorycznego i wykorzystując do tego celu materiały zawarte w kronikach naszego dziejopisa Jana Mazurka.
Tomaszów w pigułce

Tomaszów w pigułce

Celem skonfrontowana stanu wiedzy o Tomaszowie oraz zweryfikowania i porównania obrazu miasta z XIX wieku ze współczesnym, zamieszczamy oryginalny, wielowątkowy opis miasta zawarty w treści „Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”.
"Noc Muzeów" w Tomaszowie Lubelskim

"Noc Muzeów" w Tomaszowie Lubelskim

Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera zaprasza na "Noc Muzeów" 15.05.2021 r. w godzinach 16:00 - 24:00. Muzeum zapewnia wiele atrakcji. Szczegóły dostępne na plakacie.
Jubileuszowa wystawa w bibliotece

Jubileuszowa wystawa w bibliotece

Do obchodów jubileuszu 400-lecia lokacji Tomaszowa na prawie magdeburskim włączyła się Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Tomaszowie Lubelskim, która zorganizowała wystawę publikacji tematycznie związanych z historią miasta
Tomaszów – początek drogi

Tomaszów – początek drogi

Spośród dokumentów związanych z lokacją Tomaszowa powszechnie znany jest przywilej z 1621r., opisujący szczegółowo granice miasta, prawa i obowiązki mieszczan, organizację gminy miejskiej, uprawnienia handlowe, wytwórczość rzemieślniczą i ujmujący zasadnicze problemy organizmu miejskiego. Natomiast o wyglądzie i charakterze Tomaszowa w latach bezpośrednio następujących po lokacji miasta na prawie niemieckim, daje nam wyobrażenie treść najstarszego inwentarza sporządzonego w 1623r., który w całości przytaczamy poniżej: